Święto Gminy Jabłonna po nowemu

Tegoroczne Święto Gminy Jabłonna odbędzie się 21 i 22 maja. Możliwe, że gwiazdą wieczoru będzie znany piosenkarz Stachursky. Nie wiadomo, kto zapłaci za przygotowanie terenu pod organizację festynu. Wiadomo za to, że podczas festynu nie będzie prowadzona sprzedaż alkoholu.

Wójt Jarosław Chodorski podjął decyzję o zmianie terminu i lokalizacji Święta Gminy Jabłonna. Do tej pory było organizowane na początku września na terenie jabłonowskiego Pałacu. W tym roku impreza została zaplanowana na 21-22 maja, a jej główna część odbędzie się na boiskach sportowych położonych za kościołem w Jabłonnie. Gmina zapowiada szereg atrakcji, a gwoździem programu ma być występ gwiazdy muzyki rozrywkowej. Jak udało się nam ustalić, obecnie trwają negocjacje ze Stachurskym. Drugiego dnia planowany jest turniej piłkarski na Orliku oraz III edycja Biegu po Złote Jabłko.

Według informacji, które uzyskała nasza redakcja, na tegorocznym Święcie Gminy nie będzie prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych. Jak można domyślać się, jest to ukłon wójta – starającego się, co roku wprowadzać pewne niespodzianki – w stosunku do mieszkańców.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu radni nie kryli rozczarowania, że wójt nawet ich nie spytał, co sądzą o zmianie terminu Święta Gminy. Stwierdzili, że wójt podjął decyzję bez konsultacji z kimkolwiek.

– Po raz kolejny dzieją się rzeczy za naszymi plecami. Czy to jest gmina Jarosława Chodorskiego czy mieszkańców? Pan wójt chyba chce podejmować wszystkie decyzje za organ wykonawczy i organ stanowiący. To jest zagrożenie dla lokalnej demokracji – mówił radny Mariusz Grzybek.

Parę dni temu urząd poinformował, że zmieniając termin imprezy z września na maj, liczy na łaskawszą pogodę i  i wyższą temperaturę po zmroku.

– Ktoś zabawia się we wróżbitę – skomentował krótko M. Grzybek.

Co ciekawe, 15 stycznia wójt Chodorski zawarł umowę z Polską Akademią Nauk, według której  urząd miał zorganizować 4 września Święto Gminy Jabłonna na terenie Pałacu. Impreza miała zostać przeprowadzona w godz. 9.00-21.00. Radny Arkadiusz Syguła powiedział, że Magdalena Grzelecka, dyrektor PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie dowiedziała się dziś z internetu, że festyn zostanie zorganizowany w innym miejscu.

Zmiana lokalizacji Święta Gminy wiąże się także z problemem dotyczącym przygotowania terenu, który należy do jabłonowskiej parafii. Grzegorz Przybyłowicz, dyrektor GCKiS przyznał, że boiska sportowe za kościołem wymagają pełnej rekultywacji. Teren jest m.in. zaorany przez dziki.

– Ksiądz nie przygotuje nam placu, a tam jest przynajmniej 8 samochodów gruzu do wywiezienia – dodał radny Syguła.

Możliwe, że podczas sesji Rady Gminy dowiemy się, w jaki sposób wójt planuje przygotować wspomniany teren. Zgodnie z prawem urząd nie może wydać ani złotówki na prace związane z rekultywacją gruntu, który nie należy do niego. W trakcie komisji wójt nie podzielił się informacjami na ten temat, ponieważ nie był obecny na posiedzeniu. Był za to jego zastępca Marcin Michalski, ale ten rzadko zabierał głos – raczej przysłuchiwał się.

Jabłonna Dla Mieszkańców