Strażacy walczyli ze skutkami silnych burz

W środę przez powiat legionowski przeszły silne burze, które doprowadziły do zalania wielu posesji oraz ulic. Strażacy z OSP Chotomów i OSP Jabłonna raz po raz wyjeżdżali do interwencji na terenie naszej gminy oraz Legionowa. Akcje trwały do późnych godzin nocnych.

– Wczoraj w związku z przejściem frontu burzowego przez powiat legionowski odnotowano około 100 interwencji, zalanych zostało wiele obiektów a także doszło do groźnego pożaru poddasza przy ul. Targowej w Legionowie. Nasza jednostka interweniowała w dniu wczorajszym łącznie przy 16 zdarzeniach. Zaznaczyć należy, że do wielu z nich niejednokrotnie wysyłane było kilka zastępów straży pożarnej, w których uczestniczyło dziesiątki ochotników. Swoje działania zakończyliśmy dopiero przed godziną 02:00 dnia dzisiejszego. Teraz zostało tylko odpocząć (jeden zastęp na nogach był już od godziny 10:30 rano, czyli łącznie ok. 16 h), umyć sprzęt, samochody oraz uzupełnić dokumentację – informują na Facebooku druhowie z OSP Chotomów.

Strażacy z OSP Jabłonna również mieli pracowitą noc.

– Wczorajszego wieczora oraz w nocy interweniowaliśmy ogółem 16 razy. W działania zaangażowane były trzy nasze zastępy. Ostatni zastęp wrócił do strażnicy około godz. 3.00. Większość akcji polegała na wypompowywaniu wody z zalanych budynków lub piwnic. Większość zdarzeń miała miejsce na terenie Legionowa, natomiast w Jabłonnie najbardziej zalane były: ul. Leśna 17, Modlińska 33 i 35 na tzw. dołku, Szkolna 50 oraz osiedle Bukowy Dworek. Nawet najbardziej sprawna sieć kanalizacyjna nie była w stanie przyjąć tak intensywnych opadów w tak krótkim czasie, jednak już po kilkudziesięciu minutach od ustania opadów poziom wody natychmiast spadał i w kilku miejscach nasza pomoc nie była już potrzebna – informuje OSP Jabłonna.

Daniel Szablewski, fot. OSP Chotomów i OSP Jabłonna