Strajk w szkołach i przedszkolach

Już za kilka dni rozpocznie się ogólnopolski strajk w oświacie. Nie ominie on gm. Jabłonna, w której za strajkiem opowiedziały się wszystkie publiczne szkoły i przedszkola. Co czeka nas 8 kwietnia?

– Protest! Strajk! Apel do Rodziców: Protestujemy, bo chcemy uczyć. Prosimy, zrozumcie nas! Drodzy Rodzice! Czy wiecie, że: zarobki nauczycieli zaczynają się od 1834 zł? Z powodu niskich płac wielu z nas rezygnuje z pracy w szkole? Jednak my chcemy nadal uczyć Wasze dzieci. Dlatego walczymy o godne wynagrodzenie i prestiż naszego zawodu – czytamy na ulotkach przygotowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele zdają sobie sprawę, że protest, który potrwa od 8 kwietnia aż do odwołania, może wiązać się z pewnymi trudnościami dla rodziców i dzieci. Proszą jednak o wyrozumiałość, ponieważ – jak twierdzą – bez dobrych i godnie zarabiających nauczycieli nie można tworzyć dobrej edukacji.

– Dyrektor Przedszkola Gminnego w Jabłonnie uprzejmie informuje, że w dniu 11.03.2019 r. zostało w przedszkolu przeprowadzone referendum strajkowe w ramach akcji protestacyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pracownicy placówki opowiedzieli się za podjęciem akcji strajkowej od 8 kwietnia 2019r. do odwołania. W związku z przystąpieniem pracowników pedagogicznych i pracowników obsługi do strajku istnieje zagrożenie zapewnienia właściwej opieki dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz zapewnienia w tych dniach wyżywienia. Informacje dotyczące zmian będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej ok. godz. 14.00 Bardzo proszę w miarę możliwości o zapewnienie opieki dzieciom i nie przyprowadzanie ich do przedszkola od 8 kwietnia do odwołania – czytamy na stronie internetowej przedszkola w Jabłonnie.

Do strajku dołączą również pozostałe placówki oświatowe z terenu gminy – przedszkole w Chotomowie oraz szkoły podstawowe w Jabłonnie i Chotomowie. Na terenie pow. legionowskiego za udziałem w strajku opowiedziało się 41 spośród 43 placówek oświatowych.

Od kilku tygodni w samorządach na terenie całego kraju trwają przygotowania do rozpoczęcia strajku przez szkoły i przedszkola, m.in. urzędnicy zabezpieczają pomieszczenia w halach sportowych czy ośrodkach kultury na wypadek braku opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych. Ponadto wszystkie okoliczne gminy informują na bieżąco na swoich stronach internetowych o zbliżającym się strajku. Niechlubnym wyjątkiem jest gm. Jabłonna, gdzie urzędnicy „zapadli się pod ziemię”. 26 marca zapytaliśmy urząd, które placówki przystąpią do protestu i w jaki sposób zostanie zapewniona opieka nad dziećmi? Mimo że mamy już 3 kwietnia, urząd nadal nie wyznaczył osoby, która mogłaby odpowiedzieć na te pytania.

Daniel Szablewski