Stan epidemii w Polsce. Lekcje wstrzymane do świąt Wielkiej Nocy

– Przedłużamy termin zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych. Nie będą funkcjonować do świąt Wielkanocy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił również, że w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Wzrośnie też kara za złamanie kwarantanny.

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny. Stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki (…). Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki przekazał też, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z pięciu tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Wprowadzone będą też „dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali”. – To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie – zauważył premier.

fot. Adam Guz / KPRM