SONDAŻ. Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, to…

Zgodnie z wynikami sondażu w najlepszej sytuacji jest Prawo i Sprawiedliwość, a próg wyborczy mogą przekroczyć wszystkie komitety. „Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, na które ugrupowanie oddałaby Pani/oddałby Pan głos?” – właśnie takie pytanie zadano badanym w sondażu pracowni Social Changes przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Jak pisze wPolityce.pl, „w najlepszej sytuacji jest dziś Prawo i Sprawiedliwość, choć wciąż nie może być absolutnie pewne swego; z naszego badania wynika bowiem, że próg wyborczy mogą przekroczyć wszystkie komitety, co z kolei sprawia, że wynikająca z ordynacji premia dla zwycięzcy będzie stosunkowo niewielka”.

Największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Oddanie głosu na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 47,2 proc. wyborców. Oznacza to wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z poprzednią falą badań.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 26,1 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,7 punktu.

Trzecie jest SLD z poparciem 13,8 proc. badanych – co oznacza wzrost poparcia o 1,2 punktu w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na Polskie Stronnictwo Ludowe chce głosować 7,4 proc. badanych – wzrost o 0,6 punktu.

Próg wyborczy przekracza także Konfederacja, z poparciem 5,5 proc. – co oznacza spadek o 0,4 punktu.