ŚCIEŻKI ROWEROWE. W Wieliszewie budują, w Jabłonnie nie

Urząd Miasta Legionowo potwierdził, że gm. Jabłonna odstąpiła od wykonania części zadań i wybuduje tylko 9 kilometrów ścieżek rowerowych, zamiast 15. Jabłonna jest daleko w tyle za innymi partnerami wspólnego projektu. W sąsiednim Wieliszewie budowa ścieżek rowerowych zostanie zakończona do 15 grudnia 2017 roku, natomiast w Jabłonnie nadal nie wiadomo kto i kiedy… rozpocznie prace.

– Ostatnie pismo podpisane przez wicewójta Michalskiego nie pozostawia złudzeń. Nie będzie ścieżek rowerowych wzdłuż drogi 630 i tym samym połączenia Jabłonny ze wsiami zachodnimi, jak i nie będzie ścieżek w Chotomowie. Nie zostaną zrealizowane podstawowe założenie projektu, które miały umożliwić mieszkańcom naszej gminy oraz sąsiednich gmin dojazd do stacji PKP Chotomów od strony centralnego Chotomowa, gm. Wieliszew oraz połączenia z wybudowaną kilka lat temu ścieżką rowerową prowadzącą od stacji PKP Legionowo Przystanek do granic z gm. Jabłonna. Został zmarnowany wysiłek wielu osób – mówi radny Adam Krzyżanowski.

Na temat realizacji inwestycji na terenie gm. Jabłonna postanowiliśmy porozmawiać z liderem projektu – Miastem Legionowo. Odpowiedzi udzieliła Tamara Mytkowska, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Legionowo.

JDM: Do kiedy gm. Jabłonna musi zakończyć projektowanie ścieżek rowerowych?

TM: Pierwotnym terminem gotowości projektu do realizacji był 30 września 2017 r. Gmina Legionowo otrzymała zgodę na wydłużenie terminu do 30 listopada 2017 r.

Na jakim etapie są prace w gm. Jabłonna? Czy gm. Jabłonna ma realne szanse na wybudowanie ścieżek rowerowych?

W Gminie Jabłonna wciąż trwają przygotowania projektu, w tym prace projektowe. Z dostępnych Gminie Legionowo informacji w gminie Jabłonna nie rozpoczęto realizacji robót budowlanych.

Ile kilometrów ścieżek rowerowych wybuduje gm. Jabłonna w ramach wspólnego projektu?

W związku z odstąpieniem przez gminę Jabłonna z części zadań, do których zobowiązała się w trakcie przygotowywania projektu, po zmianach jest to ponad 9 km.

Czy niewybudowanie ścieżek rowerowych w Chotomowie oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej z Jabłonny do wsi zachodnich komplikuje funkcjonalność systemu ścieżek rowerowych w gminach realizujących wspólny projekt?

Tak, w szczególności z uwagi na nie wykonanie połączeń międzygminnych i możliwości nieprzerwanych podróży pomiędzy gminami partnerskimi.

Jak okazuje się, sąsiednia gm. Wieliszew radzi sobie z budową ścieżek rowerowych zdecydowanie lepiej niż gm. Jabłonna. Pod koniec lipca Paweł Kownacki, wójt gm. Wieliszew podpisał umowy na budowę 4 odcinków ścieżek rowerowych za blisko 3,7 mln zł. Prace zostaną zakończone do 15 grudnia br.

W najbliższą środę odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy Jabłonna. Z pewnością w jej trakcie zostanie poruszony temat budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy. Czy wójt Jarosław Chodorski będzie w stanie wytłumaczyć, dlaczego Urząd Gminy nadal nie ogłosił przetargów na budowę ścieżek rowerowych?

Jabłonna Dla Mieszkańców

Komentarze

 • 23 października 2017 at 05:43
  Link

  Powstaną ścieżki zdrowia, jeśli zdecydujesz się na takie „zdrowie” 🙂 będziesz na jednym pasie z samochodami narażony na niebezpieczeństwo, jak w Jabłonnie. Kto puści tam swoje dzieci. Będą to „ŚCIEŻKI BRAKU WYOBRAŹNI”. I tu zgoda z przedmówcą, „W CIĄGU OSTATNICH TRZECH LAT UCIEKŁ NAM ŚWIAT”. Wójt powinien podać się do dymisji.

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 at 06:59
  Link

  Panie redaktorze, czy pisząc o Wieliszewie ma Pan na myśli również zmianę nawierzchni i na Suwalnej ?

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 at 08:04
  Link

  Temat tzw „ścieżek rowerowych” w Polsce jest tak z demonizowany, że efekt jest taki że każdy buduje byle jak że by było ich jak najwięcej. Tylko one nie są dla wszystkich rowerzystów. W interesie kolarzy czyli rowerzystów szosowych jest żeby było ich jak najmniej. Czyli nasza gmina popiera tą grupę rowerzystów, których praw nie zabezpieczają przepisy ruchu drogowego i standardy budowanych ścieżek. Są jeszcze rowery „elektyczne” , których parametry prędkościowe powodują że chyba nikt nie życzy sobie kolizji na „ścieżce” z takim „rowerem”. Mój post zmierza do tego że ” ścieżka rowerowa” powinna być asfaltową drogą dla rowerów. Wszystko inne to lipa, więc nie podniecajmy się tym co inni budują. Jeżeli to asfaltowy pas ruchu dla rowerów w dla obu kierunków to ok. Inne „ścieżki” to lipa.

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 at 09:40
   Link

   chłopie a kto by się podniecał budową ściezek rowerowych przez sąsiadów u nas ze sciezek rowerowych zostana tylko pedały to mało ?

   Odpowiedz
 • 23 października 2017 at 10:09
  Link

  Nie celebrytę lecz fryzjera z całym szacunkiem dla tego zawodu , ale wójt tkj jest beznadziejnym wójtem tak był beznadziejnym fryzjerem ale miał być tez księdzem ale zrezygnował / tak zastanowić się na spokojnie to przerażajace jest to dlaczego został wybrany na stanowisko wójta ! Bez doświadczenia w pracy samorządu , bez wykształcenia odpowiedniego na to stanowisko , ot tak po prostu zupełnie podobny pod pewnymi względami do Nikodema Dyzmy !!! A sąsiednie gminy pękają ze śmiechu 😂😂😂 bądźmy dobrej myśli może przez ostatni rok rządów nie wszystko zniszczy i nie wszystkich wykończy swoim ,, analfabetyzmem wtórnym ,,

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 at 15:15
   Link

   To właśnie kocham na tym portalu każdy temat Panie Redaktorze należy zaczynać od frazy „Wójt jest beznadziejny, przecinek i podtytuł właściwy. Gośka a jaka szkoła uczy na Wójta?. To wybór demokratycznej mniejszości , która ruszyła dupę do urn uznała że przeciętny gość z zawodem fryzjera o niewiadomym kunszcie w swoim fachu będzie lepszym wójtem od poprzedniej Pani wójt.
   Wiedziały gały co brały. Prawo do pisania na ten temat mają Ci co byli na wyborach.

   Odpowiedz
  • 23 października 2017 at 16:02
   Link

   „miał być tez księdzem ale zrezygnował” – a może zwyczajnie go nie przyjeli?
   (za przystojny – parafianki by kusił)

   Odpowiedz
 • 23 października 2017 at 16:05
  Link

  „zupełnie podobny pod pewnymi względami do Nikodema Dyzmy” – a cóż to za dziwaczna opinia? W życiu by mi coś takiego nie przyszło do głowy! 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *