Rozliczając PIT, przekaż 1% mazowieckim organizacjom pozarządowym

Co roku rośnie kwota przekazywana w ramach 1 proc. przy rozliczaniu podatków. W 2019 r. do mazowieckich organizacji pożytku publicznego trafiło aż 195,6 mln zł, czyli o ponad 20 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. 1 proc. z podatku przekazało ponad 2,2 mln osób rozliczających się na Mazowszu.

– Przekazując 1 proc. w ramach corocznego rozliczenia podatkowego, nic nie tracimy, a zyskać mogą ci, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. To mogą być zarówno organizacje niosące pomoc chorym dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, ale także schroniska dla zwierząt, kluby sportowe angażujące młodych czy organizacje wspierające przedsiębiorczość. Dokonując tegorocznego zeznania podatkowego, warto o nich pamiętać – apeluje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Co roku rośnie kwota, którą podatnicy z Mazowsza przekazują organizacjom pożytku publicznego. W ubiegłym roku było to aż 195,6 mln zł, czyli o 20 mln zł więcej niż w roku 2018. Wzrosła również liczba osób, które wsparły organizacje swoim 1 proc. podatków. W 2019 r. było ich ponad 2,2 mln.

W Polsce zarejestrowanych jest około 26 tys. fundacji i 117 tys. stowarzyszeń, co w sumie daje 143 tys. organizacji społecznych. Spośród nich aktywną działalność prowadzi ok. 100 tys.

Tylko na Mazowszu działa blisko 23 tys. organizacji pozarządowych, z czego 1390 jest uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku. Działają w różnych obszarach życia społecznego, np. pomagają osobom chorym, zwierzętom, prowadzą działalność kulturalną lub sportową. Aktualizowany wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku znaleźć można na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

1 proc. na rzecz wybranej przez siebie organizacji przekazać może każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację, stowarzyszenie bądź inną organizację pożytku publicznego, które chcemy wesprzeć, a urząd skarbowy przekaże pieniądze.

Informacje dotyczące tego kto może przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych oraz jak tego dokonać, można znaleźć m.in. na uruchomionej przez Urząd Marszałkowski stronie www.1procent.mazovia.pl.

Źródło: Urząd Marszałkowski