Rok 2020 na Mazowszu rokiem Bitwy Warszawskiej

Na Mazowszu rok 2020 będzie rokiem Bitwy Warszawskiej. Podczas grudniowej sesji radni sejmiku Mazowsza zdecydowali, że w przyszłym roku w sposób szczególny zostanie uczczona setna rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, potocznie zwanej Cudem nad Wisłą.

W przyszłym roku świętować będziemy okrągłą rocznicę bitwy stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata. Z tej okazji Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2020 Rokiem 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

To jest wyjątkowa rocznica, którą należy odpowiednio uczcić. Liczymy na dużą aktywność naszych jednostek kulturalnych oraz edukacyjnych i organizacji, z którymi współpracujemy. Dołożymy wszelkich starań, aby uroczystości miały odpowiednią rangę, ale były też przygotowane w sposób atrakcyjny dla wszystkich mieszkańców regionu, w tym tych najmłodszych – podkreśla wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.

Sejmik Województwa Mazowieckiego, począwszy od 2012 roku, ogłasza wybór patrona na dany rok kalendarzowy, a od roku 2016 także upamiętnienia wydarzenia na Mazowszu o szczególnym znaczeniu dla kultury, turystyki, sportu, gospodarki lub życia społecznego naszego regionu.

Bitwa Warszawska 1920 roku miała ogromne znaczenie i jest uznawana przez historyków za 18. najważniejszą bitwę w dziejach ludzkości. Ten wniosek przeszedł jednogłośnie i to wydarzenie na Mazowszu zostanie w sposób godny upamiętnione. Naszymi propozycjami chcemy włączyć się w ogólnokrajowe obchody – mówi wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowsza Mirosław Adam Orliński.

Źródło / fot. Urząd Marszałkowski