Przepłynął samotnie Atlantyk i odwiedził Chotomów

Znany podróżnik, kajakarz i odkrywca odwiedził filię GCKiS w Chotomowie. Aleksander Doba opowiedział gimnazjalistom z Chotomowa i mieszkańcom gm. Jabłonna o samotnej wyprawie po wodach Atlantyku.

W pierwszej połowie grudnia do Chotomowa – na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie – przyjechał Aleksander Doba. Jest on pierwszą osobą w historii, która przepłynęła samotnie kajakiem Atlantyk. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast National Geographic nadał mu tytuł Podróżnika Roku 2015. Kilka lat wcześniej otrzymał nagrodę podróżniczą Super Kolos 2011.

Jak informuje Gminna Biblioteka Publiczna zarządzana przez dyrektor Annę Czachorowską, sala filii GCKiS podczas spotkania wypełniła się po brzegi.

– Pan Aleksander to wspaniały gawędziarz, ze swadą opowiadał o swoich przygotowaniach do historycznej wyprawy (jest pierwszą osobą w historii, która przepłynęła samotnie kajakiem Atlantyk). Opowiadał o swoich przeżyciach i przygodach, jakich doświadczył podczas samotnej wyprawy po wodach Atlantyku. Opowiadaniom towarzyszyły slajdy i krótkie filmy wyświetlane na dużym ekranie – opisuje spotkanie biblioteka.

Podróżnik nawiązał świetny kontakt z młodzieżą i odpowiadał na liczne pytania. Aleksander Doba planuje w następny roku kolejną wyprawę. Zdradził, że zamierza z niej wrócić tuż przed swoimi 70. urodzinami.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie