Powstanie komiks o wielkich postaciach naszej gminy?

Koło Gospodyń Wiejskich w Chotomowie zamierza stworzyć komiks, który opowie o wielkich mieszkańcach gm. Jabłonna. Dzieci, bo do nich będzie skierowana publikacja, poznają losy m.in. Polikarpa Wróblewskiego, Edmunda Kuklewskiego, Stanisława Sierawskiego, Jana Wądołkowskiego czy Józefa Lemańskiego.

Koło Gospodyń Wiejskich ubiega się w Urzędzie Gminy Jabłonna o dofinansowanie, które pozwoli na stworzenie komiksu „Opowieść o wielkich postaciach Gminy Jabłonna”. Zgodnie ze złożoną ofertą prace nad publikacją miałyby rozpocząć się we wrześniu, a zakończyć 30 listopada 2020.

Komiks ma być skierowany do dzieci. – Dzięki takiemu zabiegowi, łatwiej im będzie zrozumieć zawiłości i trudy okresu wojennego, zwracając uwagę, że bohaterowie komiksu to niejednokrotnie ich dziadkowie, pradziadkowie, krewni czy sąsiedzi. Forma komiksu jest formą nowoczesnego przekazu szczególnie dla młodych mieszkańców – przekonują przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich.

– Komiks pt. „Opowieść o wielkich mieszkańcach Gminy Jabłonna” wykonany zostanie w formacie A4, tj. w formacie standardowym dla tego typu rodzaju literatury. Na 24 kartach znajdą się opowiadania o wielkich postaciach żyjących i działających dla naszej Gminy i jej społeczności, ich trudnych losach i wpływie, jaki wywarli na Gminę Jabłonna i jej przyszłe pokolenia. Książka będzie skierowana do uczniów klas 4. i zostanie przekazane nauczycielom historii tychże klas i do bibliotek szkolnych zlokalizowanych w Gminie Jabłonna – czytamy w ofercie.

Jak można zauważyć, pomysłodawcy komiksu chcą opisać losy zasłużonych mieszkańców, których widujemy w Jabłonnie i Chotomowie, jak i tych, których już nie ma pośród nas.

Według wstępnych szacunków koszt opracowania komiksu, jego wydruk w liczbie 500 egzemplarzy oraz dystrybucja ma wynieść około 12 tys. zł.

Zdjęcie ilustrujące (źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)