Nie ma pomysłu na budowę mieszkań komunalnych

Gmina Jabłonna nie ubiega się o środki od Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań komunalnych lub socjalnych. Przez blisko dwa lata wójt nie zainteresował się budową nowego budynku. W tym samym czasie gm. Serock wystąpiła o dofinansowanie w wysokości 835.000 zł na budowę 14 lokali mieszkalnych.

Podczas niedawnego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych poruszono temat pozyskiwania funduszy zewnętrznych na budowę obiektów komunalnych i socjalnych na terenie gm. Jabłonna.

– W tamtym roku nie było środków na ten cel, w tym roku też już nie ma. Jedyną możliwością, z której można jeszcze skorzystać, są środki pozostające w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego, tzw. fundusze mieszkalnictwa. Tam preferuje się budowę nowych obiektów – stwierdził Sławomir Wieczorek, odpowiedzialny w Urzędzie Gminy za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Urzędnik zauważył, że w ramach wspomnianego programu można skorzystać z umarzalnej pożyczki do 30% wartości powstającego obiektu.

– Czy składaliśmy wniosek o taką pożyczkę umarzalną? – zapytała Teresa Gałecka, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych.

S. Wieczorek odpowiedział, że nie. Powód? Według niego te środki nie są trudne do pozyskania, ale wymagają sporych przygotowań. Do postępowania musi bowiem zostać złożona kompletna dokumentacja, zawierająca nawet projekt wykonawczy wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę. To oznacza, że jednostka ubiegająca się o pożyczkę, musi być zdecydowana na wykonanie inwestycji.

– Można złożyć na zasadzie koncertu życzeń, że za 2 lata coś zrobimy, tylko nikt nas nie będzie poważnie traktował. Założenie jest takie, że chcą mieć pewność, że za chwilę inwestycja ruszy i pieniądze będą schodziły z konta banku. Dopóki nie ma projektów i pozwoleń na budowę, raczej nie warto składać – mówił S. wieczorek.

– Przedstawił to pan na zasadzie, że nie ma sensu starać się jakiekolwiek środki zewnętrzne. Bo po co? Odebrałam to tak, że po co ubiegać się o te środki, skoro i tak nie dostaniemy, a nawet jeśli uda się, to i tak za późno i nie skorzystamy z nich – stwierdziła radna Gałecka.

Głos zabrał również wójt. Jego słowa zaskoczyły członków komisji.

– Musimy wiedzieć na co, bo na razie nie mamy nic do złożenia. Na co mamy złożyć? – odpowiedział Jarosław Chodorski.

Okazuje się, że pod koniec września o dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego wystąpiła gm. Serock. Ubiega się ona o pieniądze na budowę obiektu wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi.  Urząd wystąpił o środki zewnętrzne zaraz po skończeniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę.

2

Gmina Serock chce wybudować obiekt socjalny za 2.500.000 zł

– W ramach przedsięwzięcia planujemy wybudować 14 lokali mieszkalnych, z czego 1 mieszkanie byłoby jednopokojowe, dwanaście  mieszkań dwupokojowych oraz jedno trzypokojowe. Powierzchnia mieszkań od 17m² do 36 m². Średnia powierzchnia większości mieszkań wynosi około 27 m². Wszystkie lokale byłyby wyposażone w piwnice lokatorskie. Wartość inwestycje szacowana jest na kwotę około 2,5 mln. złotych. Wnioskowana kwota to 835 tys. Uzyskane dofinansowanie pozwoli nam na realizację inwestycji w latach 2018-2019. W przypadku jego braku będziemy się starali pozyskać inne źródła wsparcia realizacji projektu – informuje Urząd Miasta i Gminy Serock.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. UMiG Serock