Policja znakowała rowery

W sobotę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji znakowali rowery. Akcja policji cieszyła się dużym powodzeniem. Oznakowano 57 rowerów. Wszystko po to, aby ograniczyć kradzieże jednośladów oraz handel kradzionymi rowerami i ich częściami.

W sobotę, 2 lipca od 10.00 do 14.00 przed legionowską komendą było tłoczno od jednośladów. W tym czasie bowiem mieszkańcy powiatu legionowskiego mogli oznakować swoje rowery. Podczas akcji oznakowanych zostało 57 jednośladów.

Znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem oznaczenia składającego się z liter i cyfr. Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży). Każdy oznakowany rower został opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engravera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchownym zatarciu znaków. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone będą dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. Dzięki temu na podstawie danych z systemu w przypadku kontroli rowerzysty wiadomo będzie, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

na podstawie KPP w Legionowie