Policja rozmawiała o bezpieczeństwie
Na początku tygodnia w Domu Ogrodnika odbyła się debata społeczna, podczas której policjanci rozmawiali z mieszkańcami o swojej pracy oraz zagrożeniach, które pojawiają się na terenie gm. Jabłonna. W debacie uczestniczył nowy komendant policji w Legionowie – podinsp. Krzysztof Smela.
W poniedziałek o godz. 18.00 w Domu Ogrodnika policjanci zorganizowali debatę społeczną „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono samorządowców, przedstawicieli instytucji współpracujących na co dzień z policją oraz mieszkańców gm. Jabłonna. W debacie uczestniczyli Komendant Powiatowy Policji w Legionowie podinsp. Krzysztof Smela, Zastępca Komisariatu Policji w Jabłonnie asp. szt. Artur Purzycki, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie Janusz Głogowski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Gminy Jabłonna Zenon Chojnacki oraz radni, sołtysi i wszyscy przybyli na debatę mieszkańcy gminy.
Na początku spotkania głos zabrał nowo powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie podinsp. Krzysztof Smela, który przedstawił swoją osobę oraz kierunki działań, które zamierza podjąć w najbliższym czasie.
Podczas debaty poruszono trzy główne kwestie: bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Pierwsze z tych zagadnień omówił podinsp. Tadeusz Krupa naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego legionowskiej komendy. Policjant przedstawił dane statystyczne dotyczące ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych zaistniałych na terenie gminy Jabłonna. Omówił także zagrożenia związane z ruchem pieszych. Zachęcał przy tej okazji do korzystania z różnego rodzaju elementów odblaskowych nie tylko, jak stanowią przepisy, poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym, szczególnie po zmroku.
St. asp.Justyna Stopińska specjalista ds. profilaktyki społecznej w legionowskiej komendzie omówiła założenia oraz sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przestawione zostały zagrożenia, które od czasu wprowadzenia tego narzędzia zostały przez mieszkańców gminy umieszczone na mapie. Omówiono też, jakie działania podejmuje policja po uzyskaniu informacji o wprowadzonym na mapę zgłoszeniu. Zaprezentowano również, jak należy posługiwać się tym narzędziem, w jaki sposób i jakie kategorie zdarzeń można wprowadzać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Jabłonnie oraz dwaj dzielnicowi z tej jednostki. Omówiona została praca dzielnicowych oraz analiza zdarzeń kryminalnych. Uczestnicy debaty zostali także poinformowani o aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której w bardzo szybki i łatwy sposób mogą pozyskać informacje potrzebne im do kontaktu z dzielnicowym, jako policjantem tzw. pierwszego kontaktu.
Po zakończeniu części prowadzonej przez policjantów, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązały się dyskusje i pojawiły się pytania do prowadzących. Rozmawiano m.in. o zwiększeniu liczby patroli oraz miejscach gdzie dochodzi do naruszenia przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Wszystkie wnioski i uwagi mieszkańców zostały zapisane i będą uwzględniane w toku codziennej służby.
Źródło: KPP Legionowo