Policja będzie karać za złe parkowanie?

Mimo że policja poprawiła statystyki, to niektórzy radni nie są zadowoleni z działań funkcjonariuszy. Według nich jest za mało patroli, natomiast policjanci nie zwracają uwagi na źle zaparkowane auta. Niedługo posypią się mandaty?

Podczas styczniowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego policja przedstawiła sprawozdanie za ubiegły rok. Według statystyk spadła – względem 2015 roku – liczba włamań na terenie gm. Jabłonna z poziomu 42 do 28, podobnie jak kradzieży z 65 do 46. Nieznacznie mniej było uszkodzeń ciała – 5 w 2015 roku, 4 w 2016 roku. Z kolei w tych samych latach policjanci do bójek byli wzywani po 4 razy. W ubiegłym roku w naszej gminie skradziono 8 samochodów, czyli tyle samo, co w 2015 roku. Wcześniej auta znikały przede wszystkim ze stacji PKP Chotomów, natomiast teraz złodzieje częściej kradną samochody na osiedlach.

– Chcemy prosić o lepszą współpracę w 2017 roku, bo ta w 2016 roku była taka sobie. Dostaliście od nas wszystko, co chcieliście: radiowozy i pieniądze. Jako gmina w 100% wywiązaliśmy się, dlatego chciałbym współpracy z waszej strony, ponieważ teraz była ona niezadowalająca – zwrócił się do policjantów Zenon Chojnacki, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego.

Największe zastrzeżenia dotyczyły interwencji w zakresie złego parkowania. Mimo że raz po raz można zauważyć auta, które zaparkowano niezgodnie z przepisami, policja rzadko podejmuje interwencje. M.in. przez to pługi mają problem z odśnieżaniem, inni kierowcy nie mają odpowiedniej widoczności, kiedy chcą włączyć się do ruchu czy istnieje ryzyko, że straż pożarna nie będzie w stanie dojechać do pożaru, ponieważ wąska ulica będzie zastawiona samochodami. Nie lepiej jest pod szkołami, gdzie rodzice wjeżdżają na zatoczki autobusowe. Dlatego też powiedziano wprost, żeby policjanci zaczęli wystawiać mandaty kierowcom, którzy nie parkują zgodnie z przepisami. Już niedługo przekonamy się, czy funkcjonariusze wezmą sobie te uwagi do serca.

Radny Chojnacki przyznał także, że chciałby widzieć więcej patroli na terenie gminy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby dzielnicowych do 3, ale o to będzie bardzo trudno.

Jabłonna Dla Mieszkańców