PiS włączy Jabłonnę do Warszawy?

Czy wkrótce Jabłonna zniknie z mapy Polski? Wiele wskazuje na to, że tak. Wczoraj do Sejmu trafił projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Politycy PiS chcą, żeby Warszawa stała się jednostką samorządu terytorialnego składającą się z 33 gmin. Już od najbliższych wyborów mieszkańcy gm. Jabłonna nie głosowaliby na wójta. Burmistrza w nowej gm. Jabłonna należącej do Warszawy wybieraliby radni. O inwestycjach w Jabłonnie, remontach dróg, rozbudowie szkół i przedszkoli będzie decydować prezydent Warszawy?

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że we wtorek po południu klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Do Warszawy miałyby zostać włączone Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, a także gminy Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Według doniesień Dziennika Gazeta Prawna aglomeracja warszawska składałaby się gminy warszawskiej z dzielnicami oraz przyłączonych gmin, które miałyby swoich burmistrzów. Aglomeracją kierowałby prezydent wybrany w wyborach przesz mieszkańców wszystkich gmin. Projekt ustawy miałby zostać uchwalony jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

– Tak by w 2018 r. prezydenta megamiasta mogli wybierać już i „starzy”, i „nowi” warszawiacy. Co istotne, takie zmiany zwiększą szanse PiS w wyborach samorządowych, bo spora część mieszkańców podwarszawskich miejscowości to sympatycy tej właśnie partii – piszą dziennikarze Dziennika Gazeta Prawna.

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl