Pieszy – bądź widoczny!

Policjanci po raz kolejny przypominają, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania widocznych elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat. Jednak zdecydowanie poważniejszą konsekwencją jest stworzenie realnego zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów.

Minimalna droga zatrzymania samochodu, jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów. Poza terenem zabudowanym, przyjmując, iż auto porusza się z prędkością 90 km/godz. jest to 90 metrów. W tym przypadku, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast pieszy, mający na sobie widoczny element odblaskowy zostanie zauważony z odległości nawet 150 metrów! Kierujący pojazdem ma wówczas czas na wykonanie manewru, celem uniknięcia potrącenia osoby pieszej.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła z nadjeżdżającego pojazdu. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub odblask widoczny z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym, najlepiej nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Często nawet w terenie zabudowanym brak jest chodnika, a światła latarni nie są włączone przez całą noc. Odblask zatem znacznie poprawi widoczność i bezpieczeństwo osób pieszych.

Policjanci po raz kolejny przypominają o obowiązku noszenia przez pieszych widocznych elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym. Zwracają się ponadto z prośbą do pieszych uczestników ruchu drogowego, o używanie widocznych elementów odblaskowych, w miarę możliwości, również w terenie zabudowanym.

Źródło: KPP Nowy Dwór Mazowiecki, Fot. Policja