OSP Jabłonna pokazała się prezydentowi i premier

W ostatnią sobotę w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Druhowie z OSP Jabłonna w ich trakcie zaprezentowali wyprodukowany w 1966 roku samochód specjalny z drabiną mechaniczną. Defiladzie przyglądali się prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i minister MSWiA Mariusz Błaszczak.

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie przeniosły się na Plac marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek Senatu Maria Koc, premier Beata Szydło, minister MSWiA Mariusz Błaszczak i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera.

1

– Z całego serca dziękuję za trud, ratowanie ludzkiego życia, ofiarność i niezwykłe oddanie służbie – mówił prezydent Andrzej Duda do strażaków – strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, ktoś, kogo się podziwia. Jesteście niezastąpieni i  niezawodni.

Na zakończenie uroczystości odbyła się parada pododdziałów i pojazdów straży pożarnej. Wzięły niej udział kompanie reprezentacyjne, pododdziały marszowe, historyczne pojazdy konne oraz niemal 40 pojazdów. Wśród nich były zarówno wozy zabytkowe, jak i nowoczesne maszyny stosowane dziś przez PSP. Nie zabrało również samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną Magirus Deutz – SD 30, który należy do OSP Jabłonna.  Z pewnością jabłonowski wóz wywarł spore wrażenie na uczestnikach uroczystości.

Magirus Deutz – SD 30 został wyprodukowany w 1966 roku dla warszawskiej straży pożarnej. Służył w kilku warszawskich oddziałach do 1982 roku, kiedy to trafił do Komendy Rejonowej ZSP w Legionowie. Pełnił tam służbę do 1998 roku, po czym został przekazany do OSP Jabłonna. Pojazd choć nigdy nie przechodził żadnego remontu kapitalnego, nadal jest w pełni sprawny technicznie i znajduje się w podziale bojowym. Co więcej, wciąż ma oryginalną blacharkę i fabryczny lakier. Z uwagi na swój wiek i zabytkowy charakter często wykorzystywany jest podczas różnych uroczystości i pokazów.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. MSWiA