Kto opóźnia zakup lokalu pod świetlicę na Przylesiu?

Wydawało się, że już na kwietniowej sesji Rada Gminy wyrazi pozytywną opinię na temat zakupu lokalu na Osiedlu Przylesie w Jabłonnie z przeznaczeniem na świetlicę dla dzieci i osób starszych. Mimo że temat jest omawiany od kilku miesięcy, część radnych nadal nie może zdecydować czy lokal należy kupić, wynająć czy może też wybudować kontener na gminnej działce. Ostateczna decyzja cały czas jest odkładana na później, a tym razem spory udział w tym miało trzech radnych z… Jabłonny.

Ku końcowi zbliża się inwestycja realizowana przez SML-W Legionowo przy ul. Akademijnej w Jabłonnie. Wznoszony jest tam obiekt, w którym już niedługo będą gotowe lokale mieszkalne i usługowe. Wśród mieszkańców Osiedla Przylesie zrodził się pomysł, aby jeden z tych lokali wykorzystać na potrzeby świetlicy dla dzieci i starszych osób. W tym rejonie Jabłonny nie ma takiego miejsca, gdzie jesienią bądź zimą mieszkańcy mogliby się integrować. Mocno w pomysł zakupu lokalu włączyli się radni: Adam Krzyżanowski i Zenon Chojnacki. Na ostatnią sesję radny Krzyżanowski przygotował nawet wniosek o wydanie pozytywnej opinii odnośnie zakupu tego lokalu.

– Powinniśmy podjąć jednoznaczną decyzję, ponieważ inaczej temat będzie dalej rozmydlany. Kilka dni temu niewiele brakowało, a doszłoby do zakupu lokalu przez inny podmiot. Spółdzielnia nie będzie czekała nie wiadomo jak długo, a my będziemy dyskutowali czy zakupić czy wynająć – mówił radny Krzyżanowski.

– To jest ważna sprawa dla wielu osób. Dyskusji na ten temat było wystarczająco wiele, mamy dziś mieszkańców, także przedstawicieli urzędu, więc raz a konkretnie podejmijmy decyzję.  Jeśli będziemy grali na zwłokę, to spółdzielnia sprzeda ten lokal. Jest to jedyna taka lokalizacja w tej chwili i tę inwestycję można zrealizować za nieduże pieniądze, a korzyści mogą być duże – stwierdził radny Chojnacki.

Dyskusja na temat lokalu była prowadzona w ostatnich miesiącach już na kilku posiedzeniach komisji. Nawet dzień przed sesją Komisja Budżetowa pozytywnie zaopiniowała pomysł zakupu lokalu. Kiedy jednak na sesji miały zapaść ostateczne decyzje, trzech radnych z Jabłonny – Paweł Krajewski, Wojciech Nowosiński i Artur Szymkowski – zagłosowało przeciwko wnioskowi w sprawie zakupu. Zagłosowali także przeciw wnioskowi odnośnie tego, żeby głosowanie było imienne. Jednocześnie tłumaczyli, że ważne jest to, aby na Przylesiu powstała świetlica.

DSC_0125

Za wnioskiem dot. zakupu lokalu w Jabłonnie nie zagłosowali radni z Jabłonny: W. Nowosiński (pierwszy od lewej), P. Krajewski (w środku) i A. Szymkowski (pierwszy od prawej)

W zamian radny Krajewski zgłosił wniosek dotyczący pozyskania lokalu, tj. poprzez wynajem, dzierżawę bądź zakup. Warto jednak zauważyć, że w lutym Szymon Rosiak, prezes spółdzielni mówił, że w grę nie wchodzi krótkoterminowy wynajem lokalu. Przedstawiono wtedy propozycje wynajmu na 10 lub 15 lat, które uszczupliłyby gminny budżet bardziej aniżeli w przypadku zakupu lokalu, który kosztowałby 340 tys. zł netto. Czy zatem wspomniana trójka radnych albo nie słucha, o czym mówi się na komisjach czy celowo odwleka podjęcie decyzji odnośnie zakupu lokalu, aby do niego po prostu nie doszło?

Beata Stolarska, skarbnik gminy zauważyła, że można także zastanowić się nad budową kontenera na gminnej działce, która znajduje się niedaleko osiedla. Zauważyła, że za podobną kwotę można byłoby postawić tam kontener o dwukrotnie większej powierzchni. Zaznaczyła jednak, że nie jest budowlańcem. Postanowiliśmy zatem poprosić o komentarz osobę, która od kilkudziesięciu lat zajmuje się sprawami budowlanymi w zakresie inwestycji dla podmiotów prywatnych, jak i publicznych.

– W praktyce sprawdza się, że obiekty kontenerowe są tańsze o 20-30% w stosunku do budynków w technologii tradycyjnej. Tu jednak tak nie będzie. Teren, na którym miałby zostać ustawiony kontener, do tej pory nie był wykorzystywany, więc do kosztów zakupu kontenera, jego ustawienia, należałoby doliczyć uzbrojenie terenu w media, tj. wodociąg, kanalizację, energię elektryczną i drogę dojazdową. Poza tym wydzieloną działkę trzeba zagospodarować, tj. wykonać jej oświetlenie, zieleń, ciągi pieszo-jezdne i przynajmniej kilka miejsc parkingowych. Należy też wziąć pod uwagę koszty eksploatacji: w lokalu znajdującym się w budynku przynajmniej część kosztów będzie tylko do wysokości udziałów, a w przypadku kontenera pojawią się w całości koszty np. oświetlenia. Dodam, że wymagania formalno-prawne przy kontenerze są takie same, jak w przypadku budynku w technologii tradycyjnej o większej kubaturze, tzn. wymagane jest pozwolenie na budowę. Przy obecnym tempie inwestycji w gm. Jabłonna, może to zająć dużo czasu. Myślę również, że już dziś stawiając kontener, należałoby mieć wizję tego, jak w przyszłości będzie wyglądał pobliski budynek oświatowy. Tak, by w przyszłości komponowały się ze sobą. Domyślam się, że takiej wizji nie ma – komentuje Grażyna Deres-Zawadzka.

W trakcie sesji na temat zakupu lokalu wypowiedziała się mieszkanka Osiedla Przylesie.

– Jesteśmy w stanie pomóc, żeby doposażyć ten lokal, aby mógł funkcjonować wspólnymi siłami gminy i mieszkańców. Już w tej chwili mam część umeblowania, pozyskaliśmy także grant na zakup stolików, ławeczek itd. Jeżeli będzie trzeba, własnymi siłami będziemy układać płytki i terakotę. Chcemy, żeby dzieci miały się gdzie bawić i tak samo, żeby z lokalu mogły korzystać osoby starsze – mówiła p. Kasia, mieszkanka osiedla.

Radny Marek Zieliński zauważył, że lokal jest jak najbardziej potrzebny. Gdyby został zakupiony, byłby majątkiem gminy. Gdyby jednak coś nie wyszło, w takim przypadku w przyszłości można byłoby go sprzedać.

– A jeśli wynajmiemy, to już nie będziemy mogli. Dlatego powinniśmy zakupić – stwierdził M. Zieliński.

W trakcie dyskusji pojawiło się pytanie, skąd wziąć środki na zakup lokalu. Przypomniano, że w poprzednim roku radni wypracowali w budżecie oszczędności. Każdy z radnych mógł przeznaczyć po 73.000 zł na inwestycje w swoim okręgu. Wówczas jabłonowscy radni solidarnie przeznaczyli środki na inwestycje wodociągowe Jabłonnie. Środki te jednak nie zostały wykorzystane, a dzisiaj wystarczyłyby na zakup lokalu na Przylesiu.

KTO GŁOSOWAŁ ZA ZAKUPEM LOKALU W JABŁONNIE?
– 6 za: Włodzimierz Kowalik (Jabłonna), Marek Zieliński (Jabłonna), Zenon Chojnacki (Jabłonna), Tomasz Wodzyński (Jabłonna), Adam Krzyżanowski (Chotomów), Teresa Gałecka (wsie zachodnie)
– 7 przeciwko: Paweł Krajewski (Jabłonna), Wojciech Nowosiński (Jabłonna), Artur Szymkowski (Jabłonna), Witold Modzelewski (Chotomów), Mariusz Grzybek (Chotomów), Bogumiła Majewska (Chotomów), Dorota Świątko (wsie zachodnie)
– 2 wstrzymało się od głosu: Arkadiusz Syguła (Chotomów), Marta Lipińska (Dąbrowa Chotomowska)

Jabłonna Dla Mieszkańców