Opowiedzieli mieszkańcom o zakupie Zegrzyńskiej 1

Dziś w okolicy budynku przy ul. Zegrzyńskiej 1 w Jabłonnie odbyła się wyjątkowa akcja. Grupa mieszkańców postanowiła opowiedzieć innym mieszkańcom o kulisach zakupu zniszczonego obiektu. Wójt na ten cel wydał 1.500.000 złotych. Teraz gmina nie ma konkretnego pomysłu, co może zrobić dalej.

W niedzielę, 16 października wzrok przechodniów i kierowców kierował się na budynek przy ul. Zegrzyńskiej 1. Właśnie tam stała grupa mieszkańców, która zorganizowała akcję informacyjną na temat ubiegłorocznego zakupu nieruchomości za 1.500.000 zł.

„Pomysły wójta sypią się” – transparent z taką treścią przygotowali mieszkańcy gm. Jabłonna. Odnosił się on do braku pomysłu w kwestii, co urząd zrobi z pozyskaną w poprzednim roku nieruchomością. Problem stanowią pieniądze, ponieważ przed zakupem gmina nie wykonała ekspertyzy i dopiero później uzyskała informację, że przebudowa budynku będzie kosztować kilka milionów złotych. W budżecie nie ma zabezpieczonej odpowiedniej kwoty na ten cel i nie wiadomo, czy to zmieni się w najbliższych latach.

dsc_0138-kopia

Mieszkańcy chętnie rozmawiali na temat zniszczonego budynku. Na zdjęciu Jakub Janik.

– Celem akcji było skłonienie mieszkańców do sięgania po informacje dotyczące tego, co dzieje się w gm. Jabłonna. Nasza idea spotkała się z pozytywnym odbiorem. Mieszkańcy interesowali się tym, co znajdowało się na rozdawanych ulotkach, podchodzili i prosili o kolejne, jak również chętnie rozmawiali na temat budynku przy ul. Zegrzyńskiej 1 – mówi Jakub Janik, jeden z organizatorów akcji informacyjnej.

Organizatorzy cieszą się, że ich działania przyczyniają się poszerzania świadomości mieszkańców w zakresie spraw publicznych i zapowiadają, że będą miały miejsce kolejne tego typu akcje. Dziś udało się rozdać blisko 1000 ulotek, w których pojawiły się informacje dotyczące aktu notarialnego przenoszącego na gminę własność wspomnianego budynku.

Czytamy tam m.in., że „budynek nie stwarza bezpośredniego zagrożenia w chwili obecnej, ale każde kolejne obciążenie dachu śniegiem jest groźne. Możliwa jest katastrofa budowlana na skutek przeciążenia ścianki murowanej 12 cm poziomu +1 a tym samym zawalenie się dachu i stropu nad +1”.

Jabłonna Dla Mieszkańców