Nowe ograniczenia. Dzieci i młodzież nie mogą wychodzić bez opieki dorosłych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym zaostrzeniu ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. M.in. dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domy bez opieki osoby dorosłej. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza rząd?

We wtorek (31.03) po godz. 12.00 odbyła się konferencja, podczas której premier Mateusz Morawiecki i  minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

2 metry od drugiej osoby

– Najważniejsza jest zasada dystansowania. To 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem na spacerze, albo gdy opiekujemy się osoba z niepełnosprawnościami – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki do 13. roku życia oraz osoby niesamodzielne. Ponadto dzieci i młodzież, które nie są pełnoletnie, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Ograniczenie dostępu do parków. Zamknięte salony fryzjerskie

– Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier kontynuował: – Wprowadzamy również ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu etc.

Limity w sklepach. Seniorzy na zakupach od 10 do 12

– Wprowadzamy limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko – mówił dalej premier Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia dotyczą również targowisk. Kolejka do jednego straganu może liczyć maksymalnie 3 osoby. Dodatkowo wprowadzono obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach.

– W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Pozostawiamy otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10.00-12.00 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia.
Ponadto na czas pandemii koronawirusa odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania.

W pracy 1,5 metra dystansu

Obostrzenia dotkną również pracodawców. Muszą oni zapewnić oddalenie stanowisk pracy o przynajmniej 1,5 metra, z kolei pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

– Chcemy wracać jak najszybciej do życia gospodarczego. To czy będziemy mogli wrócić do półnormalności gospodarczej zależy od tego, czy będziemy w najbliższych 2-3 tygodniach ściśle przestrzegać tych zasad – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Większość ograniczeń wchodzi w życie 1 kwietnia br.

fot. Krystian Maj / KPRM