Nie wypłacili odszkodowania. Rozstrzygnie sąd

Radni nie zgodzili się, by gmina wypłaciła właścicielom nieruchomości w Trzcianach 82.000 złotych odszkodowania. Prawdopodobnie sprawa w dalszym ciągu będzie rozstrzygana w sali sądowej.

Podczas marcowej sesji Rada Gminy przegłosowała wniosek o wykreśleniu wypłaty 82.000 zł dla właścicieli nieruchomości w Trzcianach, którzy kilka lat temu zapłacił ok. 40.000 opłaty adiacenckiej. Według mieszkańców niesłusznie.

– Jesteśmy, jakby, po wszystkich sprawach sądowych i niestety wszystkie przegraliśmy, więc jeżeli normalnie nie wypłacimy tych pieniędzy, to najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić kwotę jeszcze wyższą. W wyniku ugody obecna kwota odszkodowania jest niższa o ponad 10.000 zł, a dojdą nam jeszcze koszty sądowe i ewentualnie zastępstwa procesowego – mówiła skarbnik Beata Stolarska.

Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że na wcześniejszym posiedzeniu Komisji Budżetowej przedstawiciele Urzędu Gminy poinformowali radnych, że koszty sądowe są niewielkie. Jak okazało się, gmina nadal może przedstawiać swoje racje w sądzie.

– Wynegocjował pan obniżenie kwoty odszkodowania, ale dlaczego nie poczekał pan do momentu wyników kasacji? Tym bardziej, że nie płacimy odsetek z tego tytułu? – zapytała wójta Dorota Świątko, wiceprzewodnicząca Rady Gminy.

– To był najbardziej odpowiedni moment, żeby spotkać się z tymi osobami i negocjować. W wyniki kasacji, która zostanie zatwierdzona, decyzja o kwocie będzie o 10.000 zł wyższa. Wtedy już nie będzie możliwości, aby negocjować wysokość odszkodowania – odpowiedział wójt Jarosław Chodorski.

W. Modzelewski zauważył, że – według informacji przedstawicieli urzędu – sędziowie w wielu tego typu sprawach na etapie kasacji przychylili się do stanowiska gm. Jabłonna, dlatego warto zaryzykować i poczekać na rozstrzygnięcie sądu. Według mecenasa termin rozpoczęcia kasacji jest spodziewany na przełomie października i listopada, więc jest jeszcze sporo czasu, aby ewentualnie podjąć kolejne negocjacje z właścicielami nieruchomości.

Rada Gminy nie zgodziła się na wypłatę odszkodowania. Za wnioskiem Komisji Budżetowej o zdjęciu tej kwoty z budżetu zagłosowało 7 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.

– Dziwię się państwa decyzji. Wszyscy szukamy oszczędności, mamy do zaoszczędzenia ok. 12.000 zł, a państwo podejmują taką decyzję – skomentował zdenerwowany wójt.

Jabłonna Dla Mieszkańców