Nie ma pomysłu na monitoring

Od kilku lat mówi się o budowie nowoczesnej sieci monitoringu na terenie gm. Jabłonna. Mimo to każdego roku Urząd Gminy nie wykorzystuje środków zarezerwowanych na ten cel. Zanosi się na to, że podobnie będzie również w tym roku i tym samym przepadnie 100 tys. zł. Powód? Nie ma pomysłu, co można zrobić za tę kwotę.

Praktycznie co miesiąc Zenon Chojnacki, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dopytuje o temat budowy monitoringu na terenie naszej gminy. W tym roku urząd ma do wykorzystania 100 tys. zł na ten cel.

– Czy do końca kadencji będziemy mogli wykorzystać coś z tych 100 tys. zł? Czy jest szansa na pierwszy etap wykonania monitoringu? – pytał radny Chojnacki.

Urszula Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej zauważyła, że wspomniana kwota jest zbyt mała, aby móc zrealizować tę inwestycję. Dodała również, że monitoring prawdopodobnie poprawiłbym bezpieczeństwo, ale jest bardzo drogi, a nie wiadomo jak będzie skuteczny. Według wyliczeń urzędniczki, szafy sterujące kosztują około 60 tys. zł netto, natomiast kamera z kilometrem światłowodu 15 tys. zł.

– Chcemy, żeby coś było systematycznie robione. Zacznijmy od najbardziej newralgicznych punktów. Ludzie będą widzieli kamery i od razu będzie inna świadomość. Jak przy szkole dziesięć razy pojawi się człowiek, który chciałby handlować narkotykami, to ktoś popatrzy na jego twarz – zauważył radny Chojnacki.

– Ustawimy kamerę, ale co z przesyłem, prądem, światłowodem, gdzie to będzie nagrywane, kto raz w miesiącu będzie to oglądał? – pytała pani naczelnik.

Radny przekonywał, że nie wierzy, iż za 100 tys. zł nie można porządnie zrobić jednego miejsca, które obecnie jest najbardziej niebezpieczne. Powołał się na przykłady Wołomina i Radzymina, które inwestują w monitoring. Dodał również, że będzie potrzebny pracownik do obsługi, ale życie drugiej osoby jest ważne.

– Należy zaprosić przedstawicieli firm, żeby powiedzieli, co mogą zrobić za 100 tys. zł. Ale to nie zależy od pani naczelnik, bo jak wójt powie, że „nie”, to widać jak pani naczelnik mówi. Nie usłyszeliśmy od wójta, że zleca pani naczelnik wydanie 100 tys. zł – podsumował dyskusję mieszkaniec przysłuchujący się obradom.

Jabłonna Dla Mieszkańców