Nie będzie spowalniaczy na Akademijnej

– Kiedy ktoś zająłby się rajdami na nowo wylanej Akademijnej w Jabłonnie? Mało bezpiecznie się zrobiło. Może jakieś progi zwalniające? – pisze do nas p. Paweł z Jabłonny. Także kolejni czytelnicy zwracają nam uwagę, że na niedawno powstałej drodze często można spotkać piratów drogowych i proszą o instalację spowalniaczy. – Obecnie nie planujemy budowy progów zwalniających na ul. Akademijnej – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

Kilka tygodni temu do użytku oddano nowy odcinek ul. Akademijnej w Jabłonnie, który prowadzi z Osiedla Przylesie do Leroy Merlin. Okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę, że jeżdżący tamtędy kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość i stwarzają duże zagrożenie dla rowerzystów oraz bawiących się w okolicy dzieci.

– Jeszcze niedawno była tu droga, która prowadziła tylko do Centrum KEZO. Ruch był niewielki, bo i droga była w kiepskim stanie, więc dzieci często bawiły się na niej czy przez nią przechodziły. Teraz ruch jest dużo większy, a najmłodszych nadal można tam spotkać, tylko że teraz na rowerach, rolkach czy przechodzących na drugą stronę ulicy. Samochody jeżdżą tu naprawdę bardzo szybko i w końcu dojdzie do nieszczęścia. Powinna się tym zainteresować policja i urząd – mówi jedna z matek.

Z jaką prędkością można jeździć po ul. Akademijnej?

– Jeśli na danym odcinku drogi nie ma znaków regulujących prędkość, to prędkość obowiązująca na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. To samo tyczy się ulicy Akademijnej w Jabłonnie. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Legionowie w toku codziennej służby obejmują swoim nadzorem tę ulicę i reagują na popełniane tam wykroczenia w ruchu drogowym – informuje kom. Emilia Kuligowska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Mieszkańcy apelują do Urzędu Gminy o montaż spowalniaczy, które mogłyby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na tej drodze.

– Obecnie nie planujemy budowy progów zwalniających na ul. Akademijnej – odpowiada Michał Smoliński, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

Takie stanowisko urzędu dziwi część mieszkańców, ponieważ w ostatnim czasie urzędnicy zdecydowali się na montaż 4 progów zwalniających na ul. Kolejowej w Dąbrowie Chotomowskiej. Inwestycja wywołała spore kontrowersje, ponieważ spowalniacze zamontowano na… zniszczonej drodze, gdzie samochody i tak jeżdżą po 20-30 km/h. Mieszkańcy gm. Jabłonna wskazywali wówczas, że progi powinny zostać zainstalowane na innych, mniej dziurawych drogach. Więcej TUTAJ.