Most Jabłonna – Łomianki. Gmina nie złożyła wniosku

Klapą zakończył się pomysł budowy mostu łączącego Jabłonnę z Łomiankami, w który mocno zaangażował się wójt Chodorski. Najpierw jabłonowski włodarz zorganizował konferencję poświęconą programowi „Mosty dla Regionów”, później jeździł na spotkania do Sejmu i wrzucał fotorelacje na Facebooka, aż w końcu… nie złożył wniosku o dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy przeprawy.  

– Miesiąc temu gościliśmy w Jabłonnie włodarzy z gmin i powiatów objętych rządowym programem „Mosty dla Regionów”. Jeden z planowanych mostów miałby połączyć naszą gminę z Łomiankami. To spotkanie zaczyna przynosić efekty. Dziś, na zaproszenie przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, posła Marcina Duszka byłem w tej sprawie w Sejmie – informował pod koniec października 2018 r., a tuż przed II turą wyborów samorządowych wójt Jarosław Chodorski.

Konferencja w Pałacu

Wcześniej – 20 września 2018 r. – wójt Chodorski zorganizował w jabłonowskim Pałacu konwent samorządowców, na którym dyskutowano na temat projektu „Mosty dla Regionów”, w tym również na temat mostu łączącego Jabłonnę z Łomiankami. Na kilkugodzinny wynajem sali oraz catering gmina wydała ponad 6 tys. zł. Przybyli goście chwalili bardzo smaczny poczęstunek.

Urząd nie złożył wniosku

W międzyczasie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie dokumentacji niezbędnych do budowy mostów wraz z drogami dojazdowymi. Wnioski można było składać od 16 sierpnia 2018 roku do 29 marca 2019 roku. W połowie kwietnia br. MIiR ogłosiło listę rankingową i okazało się, że gm. Jabłonna zrezygnowała z udziału w naborze i nie złożyła wniosku.

Pojawiły się „nowe zagadnienia”. Jakie?

Dlaczego Urząd Gminy zrezygnował z budowy mostu? – Na chwilę obecną Uchwałą nr 22/18 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 grudnia 2018 r. został przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego zmieniający przebieg Trasy Mostowej wnosząc nowe zagadnienia do przedmiotowej tematyki – informuje sekretarz gminy Agnieszka Sobczak.

Poprosiliśmy o szczegóły dotyczące „nowych zagadnień”, jednakże sekretarz nie była w stanie ich przedstawić.

Cena i termin: to nie jest informacja publiczna

Sekretarz poinformowała również, że informacją publiczną nie są informacje, o które występujemy: planowany termin realizacji inwestycji i przybliżony koszt inwestycji. „Czy gm. Jabłonna stać na współfinansowanie budowy mostu?” – na to pytanie również nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Należy zauważyć, że z planów województwa zniknęła Trasa Mostowa, która miała być obwodnicą Legionowa, ale most łączący Jabłonnę i Łomianki nie został wykreślony.

fot. Jarosław Chodorski – Facebook