Mieszkańcy dali kasę na straż pożarną

Na początku czerwca w Chotomowie odbyło się zebranie wiejskie, podczas którego mieszkańcy mieli zdecydować na co chcieliby przeznaczyć blisko 31 tysięcy złotych z tegorocznego funduszu sołeckiego. Propozycje były dwie – doposażenie OSP Chotomowa oraz rozpoczęcie remontu pomnika Orła Białego.

We wrześniu poprzedniego roku zebranie wiejskie zdecydowało o przeznaczeniu 30.877 zł na urządzenie siłowni zewnętrznej. Okazało się jednak, że to zadanie nie może zostać zrealizowane i żeby nie stracić ok. 31.000 zł, mieszkańcy musieli zagłosować nad kolejnymi propozycjami.

OSP Chotomów zaproponowała, żeby całą kwotę przeznaczyć na zakup sprzętu ratowniczo-gaśnicznego, który będzie wykorzystywany podczas akcji. Jednostka rozwija się coraz prężniej, a druhowie chcą iść cały czas do przodu.

Z kolei Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy zaproponował, żeby część kwoty przeznaczyć na renowację pomnika Orła Białego, który znajduje się przy rondzie w Chotomowie. 5.000 zł pozwoliłoby rozpocząć w tym roku prace związane z wykonaniem dokumentacji.

– To jest nasza historia, to są nasi przodkowie i dzięki tym ludziom możemy dzisiaj tutaj być i podejmować tę decyzję. Jesteśmy im to winni. Jeżeli przeznaczycie państwo 5.000 zł na remont tego pomnika, my jako samorząd dołożymy kolejne pieniądze, żeby pomnik przyniósł chlubę naszej miejscowości i nie musieli się za niego wstydzić – dodał W. Modzelewski.

Pomnik ostatnie prace konserwatorskie przeszedł ponad 10 lat temu. Obecnie jest bardzo zniszczony. Jeżeli w tym roku nie zostaną rozpoczęte prace nad wykonaniem dokumentacji, gmina może nie wyrobić się z jego remontem na 11 listopada 2018 roku, kiedy to będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ostatecznie mieszkańcy zagłosowali jednogłośnie za przeznaczeniem całej kwoty na potrzeby straży. Warto dodać, że podczas zebrania strażacy zobowiązali się – niezależnie od wyniku głosowania – do przeniesienia siłowni zewnętrznej z okolic strażnicy na teren przy ul. Konopnickiej. Słowa dotrzymali.

Daniel Szablewski, fot. OSP Chotomów