Mieszkańcy chcą wiedzieć, co z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi

Do 2022 roku Urząd Gminy zamierza skanalizować i zwodociągować Chotomów i Dąbrowę Chotomowską w ramach aplikacji złożonej do Funduszu Spójności. Mimo że mieszkańcy chętnie zadawali pytania w tej sprawie, zabrakło jednak konkretnych i szczegółowych odpowiedzi.

We wtorek, 24 maja w Domu Strażaka w Chotomowie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Chotomowie i Dąbrowie Chotomowskiej. Na debacie pojawiło się około 50 mieszkańców, którzy dopytywali przede wszystkim o terminy rozpoczęcia prac na swoich ulicach oraz kwestie techniczne dotyczące przyłączeń. Na ich pytania odpowiadała silna reprezentacja urzędu – wójt Jarosław Chodorski, wicewójt Marcin Michalski oraz kilku urzędników.

– Czy część ulic została wyłączona z projektu, żeby zaoszczędzić środki finansowe? Co będzie w momencie, kiedy na tych ulicach powstanie więcej domów? Czy gmina zakłada dodatkowy fundusz, który odciąży mieszkańców w utrzymaniu kanalizacji? – pytał Piotr Trzaskoma, jeden z mieszkańców (na zdjęciu drugi od lewej).

DSC_0678

Inni dopytywali o szczegółowy harmonogram wykonywania prac na poszczególnych ulicach. Jak okazuje się, taki jeszcze nie powstał. Wicewójt Michalski zapewnił, że zostanie przedstawiony w drugiej połowie tego roku. Dodał również, że do 2022 roku Chotomów i Dąbrowa Chotomowska zostaną skanalizowane i zwodociągowane w ramach planowanego projektu.

– Wiąże się to z dużym nakładem finansowym. Jest to możliwe do zrealizowania – przekonywał wicewójt.

O przedstawienie kwestii finansowych, w tym środków własnych i zewnętrznych został poproszony  Sławomir Wieczorek, główny specjalista ds. pozyskiwania środków zewnętrznych. Mimo że jego wypowiedź była długa i kwiecista, pełna była jednak ogólników i teoretyzowania. Urzędnik nie odpowiedział, czy gmina znajdzie w budżecie w najbliższych latach około 40 milionów złotych na wkład własny, który jest wymagany do pozyskania środków zewnętrznych na inwestycję o wartości ponad 100 milionów złotych.

Jabłonna Dla Mieszkańców