Mazowsze opłaci blisko 100 tys. posiłków dla uchodźców i przekaże dwie karetki dla Ukrainy

Władze Mazowsza przeznaczyły 2 mln zł na ciepłe posiłki dla uchodźców. Przygotują je mazowieckie podmioty ekonomii społecznej. Dziś marszałek Adam Struzik oraz członkini zarządu Elżbieta Lanc przekazali kolejne dwie karetki, które wyruszą na Ukrainę. Jedna z nich trafi do obwodu lwowskiego, a druga do Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej.

Dwie karetki z lekami i darami

To już kolejne karetki, które trafią do Ukrainy. – Z dzisiejszymi ambulansami będzie to osiem karetek, które udało się do tej przekazać naszym sąsiadom, mierzącym się z tak dramatyczną sytuacją. Warto podkreślić, że karetki na granicę jadą wypełnione po brzegi i to zarówno w sprzęt medyczny czy leki, ale też inne niezbędne rzeczy, które mogą się przydać, np. koce czy środki higieniczne – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Przekazane ambulanse to w pełni sprawne pochodzące z taboru warszawskiego Meditransu dwa Renault Trafic z 2014 r. Są przystosowane do przewozu pięciu osób w pozycji siedzącej i jednej w pozycji leżącej. Są wyposażone w defibrylator Zoll E-Series, respirator transportowy, butle tlenowe, nosze z transporterem, deskę i szyny ortopedyczną i krzesełko kardiologiczne, a także torbę ratowniczą oraz zestawy opatrunków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Z prośbą do władz Mazowsza o przekazanie karetki zwrócił się Departament Ochrony Zdrowia Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Ambulans został dodatkowo wyposażony przez Mazowiecki Szpital Bródnowski. Znalazł się w nim m.in. sprzęt do terapii podciśnieniowej (jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia ran), a także materiały opatrunkowe, w tym opatrunki specjalistyczne do trudno gojących się ran oraz leki, w tym przede wszystkim antybiotyki. Opatrunki i leki trafią do szpitali w Kijowie i Dnieprze.

Drugi pojazd został przekazany na prośbę i potrzeby Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej. Został wypełniony darami zakupionymi przez urząd marszałkowski. W pojeździe znalazły się m.in. koce, pościele, artykuły higieniczne oraz żywność.

100 tys. posiłków na Mazowszu

Rusza kolejne wsparcie samorządu województwa dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Radni województwa przeznaczyli 2 mln zł na od 80 tys. do 100 tys. ciepłych posiłków.

– Podobne działania prowadziliśmy w pierwszym roku pandemii COVID-19. Mazowieckie podmioty ekonomii społecznej przygotowywały posiłki dla służb ratunkowych. Dziś większość z nich i tak bardzo angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Chcemy to wzmocnić. Dlatego zdecydowaliśmy o przekazaniu 2 mln zł na takie działania. Pozwoli to w bezpieczny sposób zapewnić posiłki potrzebującym, ale będzie też docenieniem miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Przygotowaniem posiłków zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej – m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary, restauracje lub w innej formie zajmujące się wydawaniem posiłków. Mają one odpowiednie warunki techniczne, zezwolenia, a także wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. To jednocześnie miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby wykluczone społecznie. Stąd pomysł na włączenie ich na większą skalę w pomoc osobom z Ukrainy.

Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej od wybuchu wojny polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ok. 2 mln osób. Na razie trudno jest oszacować, ile z tych osób przybyło i zostało w województwie mazowieckim. Wiadomo jednak, że w naturalny sposób większość z nich przyjeżdża do największego w Polsce województwa.

Źródło: Urzad Marszałkowski