Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju

Gminy z terenu Mazowsza mają największą liczbę zaszczepionych w kraju. Liderem statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia jest gmina Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepionych zostało już 65,8 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazła się w Warszawa z wynikiem 64,7 proc. Wśród gmin w których ten odsetek przekroczył 60 proc. znajdują się także: Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno oraz Lesznowola. A jak szczepienia przebiegają w gm. Jabłonna?

W Podkowie Leśnej w pełni zaszczepionych zostało już 2502 mieszkańców. Najwięcej, bo 831 należy do grupy wiekowej 40-59 lat. Z kolei w Warszawie najchętniej szczepią się osoby między 20. a 39. rokiem życia – jest ich już ponad 370 tysięcy. Łącznie w stolicy pełną dawkę preparatu przyjęło 1160028 osób. W gm. Jabłonna pełną dawką zaszczepionych zostało 55,7 proc. mieszkańców (11211 osób).

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, wyniki osiągane przez mazowieckie gminy cieszą tym bardziej, że szczepienia to jedyny znany obecnie, skuteczny sposób na walkę z pandemią.

– Jestem bardzo zadowolony z faktu, że w pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o procent wyszczepienia w Polsce, jest tak wiele gmin z Mazowsza. Będziemy chcieli w dalszym ciągu inspirować gminy, by jak największa część naszego społeczeństwa się zaszczepiła. Alternatywą jest niestety pobyt w szpitalu ze wszystkimi konsekwencjami. Dodatkowo jeśli nie będziemy zaszczepieni to nieuchronnie wrócą elementy lockdownu czyli izolacji. To wiąże się z olbrzymimi stratami także dla mazowieckiej gospodarki. Tak więc szczepmy się by chronić siebie, swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników, ale także by wspierać gospodarkę – zachęca marszałek.

Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień. Wśród nich jest 9 placówek prowadzonych przez samorząd Mazowsza:

  • Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
  • Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie
  • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER

Do tej pory na Mazowszu podano już ponad 5,5 mln dawek szczepionki.

Źródło: Urząd Marszałkowski, fot. pixabay