Mamy Rondo Harcerzy Szarych Szeregów

Prawdopodobnie w dniu 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się oficjalna uroczystość nadania nazwy rondu znajdującemu się na granicy Jabłonny i Chotomowa. Będzie ono nosiło imię Harcerzy Szarych Szeregów.

Podczas czerwcowej sesji radni przegłosowali uchwałę dotyczącą nadania nazwy rondu przy Szkole Podstawowej w Chotomowie. Na wniosek Związku Kombatantów w Chotomowie i Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Chotomów została nadana nazwa Ronda Harcerzy Szarych Szeregów.

Związek zbrojny Szarych Szeregów to konspiracyjny kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego działającego w konspiracji od 27 września 1939 roku w powiązaniu z Armią Krajową. Szare Szeregi były najliczniejszą organizacją konspiracyjną, w połowie 1944 roku skupiały ponad 15 tys. członków, w tym ok. 7 tys. harcerek.

W Chotomowie Szare Szeregi powstały z inicjatywy por. Stefana Krasińskiego, pseudonim „Kacper”.

W trakcie czerwcowych obrad Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy zaproponował, żeby uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą ronda odbyło się 1 sierpnia, czyli w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Byłoby to miłym gestem wobec mieszkańców i kombatantów.

Jabłonna Dla Mieszkańców