Koniec sezonu w Lidze Okręgowej. Utrzymanie Wisły Jabłonna

W związku z epidemią koronawirusa Mazowiecki Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o zakończeniu tegorocznego sezonu w niższych ligach. Działacze zdecydowali również o braku degradacji drużyn, które znajdują się w strefach spadkowych. Skorzystała na tym m.in. Wisła Jabłonna zajmująca przedostatnie miejsce w Lidze Okręgowej.

– Czwartkowe spotkanie spotkaniu prezesów szesnastu wojewódzkich ZPN budziło wiele emocji i oczekiwań, głównie jeśli chodzi o bieżące pytania o rozstrzygnięcia w niższych ligach, gdzie powstało sporo sytuacji nietypowych. Decyzja jest jednoznaczna: wszystkie rozgrywki poniżej poziomu III ligi dobiegają końca: są awanse, ale nie ma spadków – takie decyzje podjęto w czwartek w Warszawie – informuje MZPN.

Rozegrane zostaną jedynie baraże o awans. MZPN postara się również dokończyć rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim.

– To, że sezonu w niższych ligach nie da się dograć sezonu do końca, stawało się coraz bardziej oczywiste od wielu tygodni. Poza czterema grupami III ligi prawie nigdzie nie zdążono rozegrać choćby jednego wiosennego spotkania o punkty. Rekordziści w tzw. terenie mieli do rozegrania jeszcze aż 17 terminów w ramach sezonu zasadniczego 2019/20. Tymczasem amatorzy nie tylko nie wytrzymaliby grania środa-sobota. Mają obowiązki zawodowe i co do zasady należy unikać wyznaczania im kolejek w środku tygodnia. Nawet hipotetycznie zakładając nadrabianie zaległości od pierwszego weekendu czerwca i granie w każdy weekend bez przerwy letniej (i tak w sytuacji epidemii kompletnie nierealne), w wielu częściach Polski rozgrywki sezonu 2019/20 skończyłyby się dopiero pod koniec września. Na dziś doszły jeszcze sprawy epidemiologiczne, a więc konieczność wykonania testów antywirusowych, których koszt w wielu przypadkach przekroczyłby wielomiesięczne budżety klubów w terenie. Ergo, doprowadziłby je ro rychłej ruiny. Na to żaden mądry zarządca nie mógłby pozwolić; w tym przypadku władze Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w swoich poczynaniach jawią się jako troskliwy gospodarz. Jak zawsze… – dodaje MZPN.

Wisła uniknęła degradacji

Wisła Jabłonna zakończyła sezon na 15. miejscu w Lidze Okręgowej (grupa: Warszawa I) z dorobkiem 11 punktów. Warto podkreślić, że wiślacy mieli spore szanse utrzymać się na boisku, ponieważ straty punktowe do innych zespołów były niewielkie, jednakże w związku z przedwczesnym zakończeniem sezonu, swoje umiejętności będą mogli zaprezentować dopiero jesienią.

fot. 90minut.pl / Piotr Siara Sieradzki / Wisła Jabłonna