Kolejny senior oszukany!

Policjanci z legionowskiej komendy odnotowali kolejne oszustwo, którego ofiarą padła 80-letnia kobieta. Do jej mieszkania zapukał mężczyzna, który pod pretekstem awarii wody zagadywał seniorkę, a kiedy wyszedł okazało się, że została okradziona z 2200 złotych. – Apelujemy do osób starszych, samotnie mieszkających, aby łatwowiernie nie odnosić się do nieznajomych. Prosimy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań podającymi się za przedstawicieli różnych – mówią policjanci.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na starszych osobach działają w różnorodny sposób i za pomocą wymyślnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami.

Tak też było kilka dni temu, kiedy do drzwi 80-letniej kobiety zapukał mężczyzna i pod pretekstem awarii rury od wody wszedł do jej mieszkania. Mężczyzna po wejściu wraz z lokatorką udał się do kuchni i kazał jej nalewać wodę do garnka. Oszust cały czas zagadywał kobietę pytając ile płaci za wodę, czy dawno wymieniała instalację wodną. Kiedy seniorka chciała wyjść do łazienki mężczyzna próbował ją zatrzymać, jednak po chwili ustąpił jej drogi. Wtedy 80-latka zobaczyła, że drzwi do jej mieszkania są otwarte, a szafki w pokoju pootwierane. Natychmiast powiedziała, że dzwoni na policję. Wtedy mężczyzna pośpiesznie opuścił lokal. Jak się okazało kobieta straciła pieniądze w kwocie 2200 złotych, które leżały na stole przygotowane na bieżące opłaty.

Policjanci przestrzegają przed domokrążcami, którzy podają się m.in. za gazownika, hydraulika, kominiarza czy pracownika administracji. Przez nieostrożność można stracić oszczędności, często dla osób starszych i samotnych, całego życia.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?

Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.

W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Źródło: KPP Legionowo, fot. pixabay