Jest koncepcja na nowe przedszkole w Chotomowie

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że w Chotomowie powstanie nowe przedszkole. Wójt przez kilka miesięcy ukrywał ekspertyzę dotyczącą katastrofalnego stanu budynku przy ul. Żeligowskiego, forsował budowę obiektu kontenerowego na terenach kościelnych, a na sesjach Rady Gminy dochodziło do wielogodzinnych kłótni. Radni i mieszkańcy w końcu postawili na swoim i nowoczesne przedszkole powstanie w miejscu starego budynku. Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej.

Na początku sierpnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Przedszkola Gminnego przy ul. Żeligowskiego 27. Autorem zwycięskiej koncepcji jest TEL BIURO ARCHITEKTONICZNE MAŁGORZATA TRĘBSKA ze Skierniewic. Architekci otrzymali za 1. miejsce 30.000 zł. Ponadto wyróżniono jeszcze 2 prace, których autorzy zostali nagrodzeni kwotami 10.000 zł i 5.000 zł. Do urzędu wpłynęło łącznie 8 prac.

Autorzy zwycięskiej koncepcji przewidzieli możliwość realizacji inwestycji w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje budowę 8-oddziałowego przedszkola, natomiast drugi dobudowę 2-oddziałowego żłobka. Inwestycja jednocześnie wiąże się z wyburzeniem obecnego budynku przedszkola oraz obiektu mieszkalno-gospodarczego.

Planowany budynek przedszkola będzie miał dwie kondygnacje z dachem wielospadowym i podwyższonym parterem. Architekci uzyskali teren zielony z placem zabaw dla dzieci przedszkolnych oraz strefę komunikacyjno-gospodarczą z parkingiem oraz wydzielonym gminnym placem zabaw. W przypadku dobudowy żłobka, w miejsce wyburzonego budynku mieszkalno-gospodarczego, powstałyby miejsca parkingowe. Ponadto w koncepcji zaplanowano strefę ogrodu oraz strefę wielofunkcyjną z salą sensoryczną, salą gimnastyczną i jadalnią dla 80 osób.

Cieszy, że po blisko roku zakończyło się zamieszanie wokół chotomowskiego przedszkola. Przypomnijmy, że w poprzednim roku wójt Jarosław Chodorski ukrywał przez 5 miesięcy wyniki ekspertyzy dotyczące katastrofalnego stanu budynku przedszkola. Kiedy wspomniane dokumenty ujrzały światło dzienne, radny Adam Krzyżanowski skierował pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, aby ten ocenił faktyczny stan przedszkola. Okazało się, że przebywanie w nim stanowi zagrożenie dla dzieci i pracowników, następnie PINB podjął decyzję o zamknięciu przedszkola. Od kilku miesięcy chotomowska placówka funkcjonuje przy ul. Dębowej w Warszawie oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Chotomowie. Jesienią uczniowie przeniosą się do modernizowanego budynku przy ul. Piusa w Chotomowie, a w przyszłości do nowego obiektu przy ul. Żeligowskiego. Rada Gminy zarezerwowała w Wieloletniej Prognozie Finansowej blisko 7 milionów złotych na budowę przedszkola w tej lokalizacji.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy