„Jabłonowskie Spotkania z Poezją” na Dzień Kobiet

7 marca 2020 roku, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, odbyło się spotkanie poetycko- muzyczne, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie. Uczestnicy spotkania, w liczbie prawie 100 osób, mieli możliwość wysłuchania niezwykłych wierszy wybitnego poety kolumbijskiego Winstona Moralesa Chavarro z tomu „Słodka Aniquirona” i wierszy legionowskiego poety Jana Zumisa.

Jan Zumis wydał 5 tomików poezji, jest także tłumaczem. Zna wiele języków, w tym język hiszpański. Będąc pod wrażeniem niezwykłej poezji pana Chavarro, przetłumaczył kilka jego wierszy. Sam znalazł także inspirację w tej poezji. Zafascynowany mityczną postacią kobiety, Aniquirony, która jawi się jako Poezja, napisał wiersz, poświęcony kobiecie pt.: „Rajska jabłoń”. Jan Zumis na początku przedstawił krótką prezentację na temat kolumbijskiego poety, potem wygłosił referat o Kolumbii.

Spotkanie prowadził (niezwykle uroczo) znany konferansjer Conrado Moreno, który także czytał wiersze kolumbijskiego poety w języku polskim i hiszpańskim. Oprawę muzyczną zapewnił niezwykle uzdolniony tenor Arnold Kłymkiw, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ostatniej edycji The Voice of Poland urzekł widzów wykonaniem utworu Demisa Roussosa. Pan Arnold, który występował na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Narodowej, także w Japonii, w USA – tego dnia zaprezentował się w Jabłonnie. W swoim repertuarze ma nie tylko utwory operowe, ale także znane przeboje światowe. Wykonane przez niego utwory (m.in. La Paloma, Be my love, czy Only you) zauroczyły przybyłą publiczność, wśród której byli Wójt Gminy Jabłonna i profesor Stanisław Wieczorek.

Świąteczny klimat tworzyła dekoracja sali, na stolikach było wiosennie, królowały kolorowe prymulki i świeczki. Był też słodki i owocowy poczęstunek a także kawa i herbata. Wszystkim obecnym na tym spotkaniu, poświęconemu kobietom, z całego serca dziękujemy za przybycie.

W imieniu GBP w Jabłonnie
Anna Czachorowska

Zdjęcia: Alicja Bieleninnik