Ile zapłacimy za śmieci? Wójt: „Stawka na pewno ulegnie zmianie”

Mimo że Gmina Jabłonna płaci nieznacznie więcej za odbiór odpadów komunalnych niż jeszcze w poprzednim roku, w drugim kwartale 2020 może dojść do podwyższenia stawek dla mieszkańców. – Do tej pory płacimy nadal 20 zł osoby, niemniej jednak ta stawka na pewno ulegnie zmianie – zapowiada Jarosław Chodorski. Wójt zwraca uwagę na koszty funkcjonowania GPSZOK oraz administracji.

Jeszcze w grudniu informowaliśmy, że stawki za odbiór odpadów komunalnych w 2020 roku mogą pozostać na dotychczasowym poziomie. Okazało się bowiem, że konsorcjum firm: MS-EKO z Warszawy (lider) i EKO-MAX Recykling z Warszawy (partner) złożyło w przetargu ofertę na kwotę 6.898.548,60 zł. W związku z tym miesięczny odbiór odpadów w 2020 roku kosztuje gminę ok. 575 tys. zł. Dla porównania, przy ostatniej umowie w 2019 roku, gmina za odbiór odpadów płaciła poprzedniemu wykonawcy 567 tys. zł.

Wójt ostrzega mieszkańców

Wielu mieszkańców przyjęło wyniki przetargu z zadowoleniem, ponieważ wskazywały one, że stawki powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie 20 zł za odpady segregowane i 40 zł za odpady niesegregowane lub wzrosnąć nieznacznie. Wójt jednak studzi optymizm.

– Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy rozmawiać na ten temat. Do tej pory płacimy nadal 20 zł od osoby, niemniej jednak ta stawka na pewno ulegnie zmianie – zapowiada wójt Jarosław Chodorski.

Wójt zwraca uwagę na koszty związane z funkcjonowaniem GPSZOK oraz całej administracji.

– Na dzień dzisiejszy analizujemy to i wspólnie z radnymi będziemy na ten temat dyskutować, jakie stawki będą obowiązywały pewnie od drugiego kwartału. Pierwsze 3 miesiące będą czasem na dogłębną analizę – dodaje Jarosław Chodorski.

Stawka od zużycia wody?

Wójt zastanawia się nad możliwością naliczania opłat od zużycia wody. Nie wie jednak, czy jest taka możliwość, bo jak przyznaje, na terenie gminy nie ma zbyt wiele infrastruktury wodociągowej, nie licząc zabudowy wielorodzinnej.