Ile kosztowała nas delegacja z Włoch?

Włosi, którzy na początku maja odwiedzili Jabłonnę, z pewnością będą miło wspominać pobyt na terenie naszej gminy. Z myślą o nich przygotowano bowiem m.in. uroczystą kolację, koncert i wycieczki. Pobyt delegacji z Vignanello kosztował nas ponad 20 tysięcy złotych.

1-4 maja na zaproszenie wójta Jarosława Chodorskiego naszą gminę odwiedziła 11-osobowa delegacja z włoskiego Vignanello.

Jak udało się nam ustalić, Urząd Gminy wydał na pobyt Włochów 20.486,07 zł. W ramach tej kwoty opłacono: hotel z wyżywieniem w Pałacu (8.688 zł), wynajęcie autokaru (1.800 zł), przewodnika w Warszawie (410,00 zł) i tłumacza języka włoskiego (1.230 zł), posiłek w restauracji w Warszawie (867,57 zł), posiłek w restauracji na polach golfowych w Rajszewie (2.299 zł) i tłumaczenie umów (110, 70 zł).

Ponadto gmina zapłaciła za uroczystą kolację i koncert muzyki poważnej w Pałacu 5.080,80 zł. Na imprezie pojawili się m.in. Włosi, wójt, radni i osoby towarzyszące. Docierały do nas nieoficjalne informacje, że podczas kolacji na stołach miał pojawić się alkohol. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy czy urząd zakupił za publiczne środki napoje alkoholowe. Poprosiliśmy również o przedstawienie menu uroczystej kolacji.

– Informuję, że w ocenie organu, do którego skierowano powyższy wniosek, żądane dane w zakresie wskazania: przedstawienia menu uroczystej kolacji, która odbyła się w Pałacu 2 maja br. oraz informacji czy był podawany alkohol i ile Gmina Jabłonna przeznaczyła na zakup alkoholu nie stanowią informacji publicznej – odpowiedział nam wójt Chodorski.

Należy wiedzieć, że zakup alkoholu (także w ramach usługi gastronomicznej) z publicznych pieniędzy, stanowi naruszenie zasady dokonywania wydatków ze środków publicznych. Krótko mówiąc, gmina nie może przeznaczać publicznych środków na zakup alkoholu.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy