Gmina zainkasuje 5 milionów złotych z LEMURA?

Wójt Jarosław Chodorski zbiera owoce pracy swojej poprzedniczki Olgi Muniak i prawdopodobnie gmina Jabłonna otrzyma około pięć milionów złotych umarzalnej pożyczki w ramach programu LEMUR. Nie jest to jeszcze oficjalna informacja.

Podczas wrześniowej sesji Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy zdradził, że radnym zostały przedstawione informacje, że do budżetu gm. Jabłonna wpłynie ok. 5 mln zł z programu LEMUR. Urząd ma je otrzymać za wybudowanie nowoczesnej, ekologicznej szkoły w Chotomowie, tj. CEKS.

– Należą się słowa podziękowania dla wszystkich radnych poprzedniej kadencji, że mieli odwagę i zdecydowali się na ten program oraz dla wszystkich osób, które pracowały przy nim – mówił W. Modzelewski.

Z kolei wójt Chodorski podziękował urzędnikom oraz części radnych obecnej kadencji, którzy zaangażowali się w temat projektu. Dodał, że gminę czeka jeszcze dalsza praca, ponieważ po roku funkcjonowania, trzeba będzie wykonać kolejną analizę.

Warto wspomnieć, że pomysłodawcami pozyskania środków finansowych z programu LEMUR byli poprzednia wójt O. Muniak oraz jej doradca Janusz Karmel. Wzmożone prace nad pozyskaniem milionowych środków zewnętrznych trwały już w poprzedniej kadencji i były kontynuowane w bieżącej już przez nowych włodarzy. Nieoczekiwanie jednak w trakcie konkursu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienił kryteria konkursu i zaostrzył jego wymogi, przez co gmina mogła stracić szansę na pozyskanie znacznych środków. Na szczęście urząd złożył odwołanie, które – według urzędników – zostało ocenione pozytywnie.

Warto jednak podkreślić, że informacje o pozyskaniu ok. 5 mln zł podano bez oficjalnego pisma od NFOŚiGW. Miejmy nadzieję, że wkrótce trafi do magistratu. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, słowa uznania będą należały się m.in. radnym, poprzedniej wójt Muniak oraz wójtowi Chodorskiemu, który dokończył jej pracę.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy