Dziurawa ulica Przylesie wymaga przebudowy

Do naszej redakcji zgłaszają się kolejni mieszkańcy, którzy narzekają na katastrofalny stan nawierzchni ulicy Przylesie w Jabłonnie. Uzupełnianie ubytków nic nie daje, ponieważ problemem jest podbudowa tej drogi. Kiedy ul. Przylesie zostanie przebudowana?

– Zawsze piszecie o jakichś mało uczęszczanych ulicach, to wstawiłem (na naszym Facebooku – red.) zdjęcie jednej z najruchliwszych, po których dodatkowo jeżdżą autobusy miejskie, a braki w jezdni głębokości do 30 cm – niedawno napisał do nas p. Jakub.

 

– Czy moglibyście Państwo zająć się sprawą nawierzchni ul. Przylesie w Jabłonnie. Jak na razie naprawa została ograniczona do oznakowania wielkich dziur słupkami – alarmował jeszcze wcześniej, bo pod koniec lutego, p. Marcin.

Urząd Gminy poinformował nas, że ul. Przylesie w tym roku była naprawiana już dwukrotnie – najpierw w marcu, a później około 10 kwietnia. Mimo to pojawiają się kolejne, coraz większe ubytki w nawierzchni, przez co kierowcy muszą omijać je slalomem, aby nie uszkodzić swoich aut.

– Spowodowane jest to stanem technicznym tej ulicy, na której od wielu lat przeprowadzane są tylko cząstkowe naprawy nawierzchni. Przeprowadzona kilka tygodni temu analiza techniczna ulicy w rejonie zakrętu wykazała, że problemem jest podbudowa tej drogi – Michał Smoliński z Urzędu Gminy tłumaczy, skąd wynika zły stan nawierzchni na ul. Przylesie.

Obecnie jest prowadzone postępowanie przetargowe dotyczące cząstkowych napraw nawierzchni dróg gminnych. Można więc spodziewać się, że po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, gmina ponownie uzupełni ubytki w nawierzchni tej ulicy. Czy mieszkańcy mogą liczyć jednak na coś więcej?

– W budżecie gminy Jabłonna w br. nie ma odrębnego zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Przylesie. Zgodnie z budżetem gminy Jabłonna w ramach realizacji założeń Programu Gospodarki Niskoemisyjnej przeznaczone było 200 tysięcy złotych na przebudowę czterech dróg gminnych w tym ul. Przylesie. Szczegółowe dane dotyczące kosztów przebudowy ulicy będą znane po wykonanie dokumentacji projektowej i wykonaniu kosztorysu inwestorskiego. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak powiedzieć, że środki które były przeznaczone na ten cel nie są wystarczające – mówi M. Smoliński.

Z działań gminy nie są zadowoleni mieszkańcy pobliskich osiedli.

– Jesteśmy najbardziej niedoinwestowaną częścią Jabłonny, mimo że powstają u nas kolejne domy oraz bloki, a co za tym idzie, przybywa mieszkańców. Może to wina radnego z naszego okręgu, który nie umie zadbać o nasze interesy? Wszędzie indziej są wykonywane inwestycje, tylko u nas nic się nie robi. To wstyd, że urząd nie jest w stanie zająć się ul. Przylesie i musimy codziennie jeździć tak dziurawą drogą. Na czyj adres mam wysyłać faktury za naprawy samochodu? – denerwuje się p. Adam z ul. Leśnej.

Jabłonna Dla Mieszkańców