Dziki nie wchodzą do odłowni

Ustawiona w Chotomowie odłownia od dwóch miesięcy nie wyłapuje dzików. Zwierzęta codziennie przechodzą obok niej, ale nie wchodzą do środka. Gmina nie interweniuje, ponieważ jak tłumaczy wójt, urząd nie ma w tej sprawie kompetencji, ani uprawnień.

Już w poprzednim miesiącu zaczęły docierać do nas informacje, że odłownia – która jest ustawiona w sąsiedztwie ul. Piusa XI w Chotomowie – wyłapuje coraz mniej dzików. W tym miejscu wspomniane urządzenie zostało zainstalowane na początku poprzedniego roku i odłowiła zaledwie 5 dzików (2 sztuki – 3 grudnia i 3 sztuki – 4 grudnia). Do czasu otrzymania informacji, czyli ostatniego wtorku, już nie złapano kolejnych zwierząt.

To jednak nie oznacza, że w okolicy nie ma już dzików. Jak łatwo przekonać się po pozostawionych śladach, te bardzo chętnie spacerują wokół odłowni, jednak nie wchodzą do środka. Co zatem sprawia, że pułapka pozostawiona na te zwierzęta okazuje się nieskuteczna? Możliwe, że problemem jest zły nadzór. Dziki powinny być wyłapywane grupami, a nie pojedynczo oraz wywożone w ciągu godziny, ponieważ inaczej mogą zdążyć oznaczyć teren tak, że inne dziki nie wejdą do środka odłowni.

DSC_0676

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego radny Zenon Chojnacki wskazywał, że można ograniczyć problem dzików na terenie gm. Jabłonna. Wiadomo przecież, że od kilku lat jest ich za dużo w Chotomowie, Jabłonnie, jak i we wsiach zachodnich.

– My tego nie będziemy robić, bo my nie mamy kompetencji i uprawnień, żeby wydawać pieniądze na odławianie dzików. I to tyle w temacie – poinformował wójt Jarosław Chodorski.

Urząd Gminy unika udzielania informacji na temat odłowu dzików.

– Realizacją odłowów dzików na terenie Gminy Jabłonna zajmuje się Starostwo Powiatowe w Legionowie przy wykorzystaniu swojego sprzętu. W związku z powyższym proszę skierować przedmiotowe pytania do ww. jednostki – odpisał nam Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej.

Co więcej, podczas posiedzenia komisji wójt nie wiedział, ile odłowni jest ustawionych na terenie naszej gminy. Błędnie poinformował, że dwie. Obecnie jest zamontowano jedna w okolicy ul. Piusa XI, z kolei druga może za jakiś czas zostanie ustawiona w innej części Chotomowa. Można zatem zastanawiać, dlaczego druga pułapka miałaby być zamontowana w tej samej okolicy, zamiast na przykład we wsiach zachodnich lub w sąsiedztwie Osiedla Przylesie w Jabłonnie?

Jak informuje starostwo, od 20 grudnia 2015 roku do 19 stycznia 2017 roku na terenie powiatu legionowskiego odłowiono 85 dzików. Odłów realizowano m.in. w jabłonowskim parku, gdzie w tym czasie wyłapano 16 sztuk wspomnianych zwierząt.

Jabłonna Dla Mieszkańców