Dla kogo dotacja na wymianę pieca? „Sklepikarze i fryzjerzy nie otrzymają dofinansowań”

Podczas niedawnej sesji Rady Gminy zmieniono wytyczne dla osób, które zamierzają ubiegać się o gminne dotacje na wymianę kopciuchów. Od teraz w budynku mieszkalnym może być zarejestrowana działalność gospodarcza, ale jednocześnie nie może ona być w nim prowadzona. – Chodzi o jakieś sklepy i warsztaty, żeby nie były w budynku, w którym jest zmiana źródła ciepła – mówi Krzysztof Kula z Urzędu Gminy. A co w przypadku fryzjerów, księgowych, programistów czy sprzedawców internetowych?

Jak wyjaśnia Krzysztof Kula, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, na dotacje dotyczące wymiany źródeł ciepła nie będą mogli liczyć m.in. sklepikarze i fryzjerzy. Inaczej będzie w przypadku np. hydraulików, którzy mogą mieć zarejestrowane działalności gospodarcze w swoich domach, ponieważ świadczone przez nich usługi są wykonywane w innych lokalizacjach.

– Czyli jeżeli ktoś będzie miał handel internetowy, ma prawo wymienić piec, ale jak ktoś będzie miał handel stacjonarny, już nie będzie mógł tego zrobić (…). Jak to ma się do równości wobec prawa wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. Ten zapis jest nieprecyzyjny i później może budzić wiele wątpliwości i problemów – zauważył radny Witold Modzelewski.

Sms od mieszkańca

Radny podczas sesji przeczytał sms-a, którego otrzymał od jednego z mieszkańców. „Proszę o dopytanie, co w przypadku, gdy chciałbym zarejestrować działalność „usługi programistyczne” w nieruchomości, w której chciałbym przeprowadzić wymianę pieca. Usługi będę świadczył cały czas będąc w domu. Czy wtedy będę mógł wymienić piec czy nie?”.

– Kto może skorzystać wynika jasno i precyzyjnie z treści uchwały. Nie wiem czego tutaj nie rozumieć (…). Sesja nie jest miejscem na takie prowadzenie dyskusji (…). Mieszkańcy, którzy mają zarejestrowane działalności pod danym adresem, o czym była już mowa, będą mogli korzystać z tej dotacji, jeżeli w danym budynku mieszkalnym nie prowadzą punktu typowo usługowego: sklepu, fryzjerstwa czy jeszcze innej działalności – skomentował sms-a od mieszkańca wójt Jarosław Chodorski.

Wójt nie odpowiedział jednak, czy osoby wykonujące usługi programistyczne będą traktowane tak samo jak sklepikarze bądź fryzjerzy.

– Jeżeli osoba, która ma zarejestrowaną działalność w budynku, prowadzi ją gdzieś na zewnątrz i to udowodni, dostanie taką dotację. Od razu przekazuję panu mieszkańcowi, że takiej dotacji jako informatyk nie dostanie – stwierdził z kolei radny Artur Szymkowski.

– Z tego co zrozumiałam na komisji rozwoju, uchwała ma działać na rzecz mieszkańca. Tylko duże działalności związane z oddzielnymi pomieszczeniami miały nie mieć dofinansowań, a wszystkie pozostałe wręcz odwrotnie. Małe firmy zarejestrowane w domach miały mieć taką szansę, np. księgowa, programista… Tak samo osoba, która ma zarejestrowaną działalność, ale większość czasu spędza poza (domem – red.), przy czym pan hydraulik, który w garażu montuje nieduże rzeczy potrzebne do wyjścia z domu, też miał dostać dofinansowanie…Po to mieliśmy podjąć uchwałę, żeby działała na rzecz mieszkańca i miało z tego skorzystać jak najszersze grono – zauważyła radna Aneta Mrozek.

Aneta Mrozek dodała, że samorządowcy nie powinni skupiać się na różnicowaniu działalności gospodarczych, tylko na poprawie jakości powietrza na terenie gminy.

Jakie jeszcze zmiany?

Zmiany w gminnym programie zakładają również możliwość łączenia dotacji z budżetu gm. Jabłonna z dofinansowaniami z innych programów, np. „Czyste powietrze”. Łączna kwota dofinansowania na wymianę pieca nie może przekraczać 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto zwiększono możliwości wymiany starego źródła ciepła na: pompę ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, źródła ciepła zasilane energią elektryczną oraz kotły na pellet (jeżeli w okolicy budynku nie ma sieci dystrybucji gazu).

fot. pixabay

Komentarze

 • 23 lutego 2021 at 19:21
  Link

  Wójt już przyzwyczaił nas, że nie potrafi odpowiadać na pytania radnych, nawet te najprostsze. Jeśli sesja rady gminy jest nieodpowiednim miejscem, na udzielanie publicznych odpowiedzi przez wójta, to chcemy dowiedzieć się jakie miejsce dla wójta jest odpowiednie …. ? Wójt po siedmiu latach powinien wiedzieć, że sesja rady gminy jest właśnie tym miejscem, gdzie powinien wykazać się znajomością uchwał, które urząd przygotowuje, za to przecież dostaje od nas wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • 23 lutego 2021 at 20:49
  Link

  kolejna sesja koszmarnie prowadzona przez technokratę, pozytywem jest to ze organ wykonawczy ograniczył poziom zadłużenia gminy z 96 mln dp 88 mln. czyżby początek końca tej ekipy ? Smaczkiem sesji to wzmocnienie spółki „Szambo” o 500 tysięcy plus środki trwałe na sporą kwotę……dzieje sie oj dzieje nawet twardogłowy za-ca chce wyciągac ręke do zgody aby wszyscy poprzednicy wpisali sie na liste sukcesów cha cha cha

  Odpowiedz
 • 9 marca 2021 at 19:15
  Link

  Zapomniał wół jak cielęciem był. Tzn. wójt jak fryzjerem był. Dokończenie tej i ewentualnie następna i w świetle prawa nie ma szans na kontynuację wykonywanego obecnie zawodu. A rynek zapamięta tę działalność. Ilość wrogów wzrośnie (vide nawet członek zarządu powiatu z bliskiej ideologicznie opcji do nich dołączył). Sesja nie jest miejscem na dyskusję – zastanawiam się tylko, czy to bezczelność czy głupota?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *