Delegacja wróciła z Vignanello

Od 13 do 16 listopada czteroosobowa delegacja z Jabłonny przebywała we włoskiej gminie Vignanello na zaproszenie tamtejszych władz miasta. Podczas pobytu podpisano list intencyjny, który pozwoli w przyszłości – jak zapewniają nasi włodarze – na współpracę pomiędzy gminami w takich obszarach jak kultura, edukacja czy sport.

W składzie delegacji znaleźli się wójt Jarosław Chodorski, radni Arkadiusz Syguła i Mariusz Grzybek oraz Michał Smoliński, kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej. Celem wyjazdu było poznanie potencjału miasta Vignanello, podpisanie listu intencyjnego oraz określenie pól współpracy pomiędzy gminami.

Sobotnie spotkanie jabłonowskiej delegacji z burmistrzem Vincenzo Grassellim i Radą Miasta Vignanello z rozpoczęło się minutą ciszy w związku z tragicznymi wydarzeniami we Francji. Następnie radny Grzybek w ramach prezentacji przedstawił najważniejsze informacje dotyczące gm. Jabłonna. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listów intencyjnych.

Jabłonowska delegacja odbyła spotkania z przedstawicielami licznie działających stowarzyszeń w Vignanello. Tamtejsze stowarzyszenia zajmują się między innymi kultywowaniem średniowiecznych tradycji w mieście, prowadzą prace przy odrestaurowaniu zabytków, prowadzą zespoły artystyczne, włączają się w organizację miejskich uroczystości i prowadzą zajęcia sportowe.

W przyszłości, po przyjęciu uchwały o wyrażeniu woli nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy gminami przez Radę Gminy, możliwe będzie podpisanie umowy partnerskiej. To z kolei – jak twierdzi urząd – pozwoli na ubieganie się o fundusze europejskie, które umożliwią realizację programów współpracy i wymiany mieszkańców.

Vignanello położone jest w rejonie Viterbo, około 65 kilometrów na północ od Rzymu. Powierzchnia miasta wynosi 20 km² i mieszka w nim około 5000 mieszkańców. W mieście znajdują się trzy szkoły, w tym liceum artystyczne. Zabytkowa część miasta położona jest na wulkanicznej skale peperino. Do najbardziej znanych zabytków należy średniowieczno-barokowy zamek rodu Ruspoli wraz z przylegającym do niego ogrodem. W bezpośrednim sąsiedztwie Vignanello swoją osadę założyli Etruskowie (lud zamieszkujący w starożytności północne Włochy). Do miasta dochodzi zarówno kolej jak i autobusy. Największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie jest Viterbo, w którym mieszka pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Urząd Gminy