Debata z jednym kandydatem. Co z pozostałymi?

W ostatni poniedziałek odbyła się „debata” kandydatów na wójta gm. Jabłonna. Mimo że zaproszenie otrzymali wszyscy kandydaci, stawił się tylko jeden – Adam Krzyżanowski. Z udziału w debacie zrezygnowali: Jarosław Chodorski, Mariusz Grzybek oraz Katarzyna Dąbrowska. Zapraszamy do przeczytania relacji.

W wielu gminach tuż przed wyborami samorządowymi odbywają się debaty kandydatów, którzy ubiegają się o funkcje wójtów czy burmistrzów. Kandydaci mogą wtedy zaprezentować się mieszkańcom, opowiedzieć o swoich programach wyborczych czy zadać pytania konkurentom. Portal Wirtualne Legionowo postanowił zorganizować podobną debatę w gm. Jabłonna. Odbyła się ona 8 października.

– Z przykrością informuję, że nasz kandydat Pan Mariusz Grzybek nie będzie mógł wziąć w niej udziału. Niestety Państwa zaproszenie dostaliśmy dość późno, a pan Mariusz ma w tym czasie zaplanowane inne spotkanie, którego niestety już nie może odwołać (termin był ustalony kilka tygodni temu). Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i życzymy owocnej debaty. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani odpowiedziami Pana Mariusza na wszystkie pytania zadane w debacie, prosimy o informację, na pewno dojdziemy do porozumienia w jakiej firmie można to zrobić. W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji – poinformowała Dorota Kobus, szefowa KWW Mariusza Grzybka.

Początkowo udziałem w debacie zainteresowana była K. Dąbrowska, ale w końcu wycofała się. Z kolei wójt Jarosław Chodorski nie odpowiedział ani na maila, ani nie odebrał telefonu. Swoją obecność potwierdził jedynie A. Krzyżanowski. Na samym wstępie prowadzący debatę dr Grzegorz Grabowski zapytał kandydata, czy chce wziąć w niej udział, skoro nie ma jego konkurentów.

– Jako komitet nie boimy się debaty, ponieważ chcemy rozmawiać w zakresie merytorycznym dotyczącym rozwoju gm. Jabłonna. W związku z tym stawiam się do debaty – odpowiedział A. Krzyżanowski.

Zgodnie z zasadami pytania mieli przygotować kandydaci. W związku z tym, że pojawił się tylko jeden, prowadzący postanowił utrudnić przebieg spotkania i sam zadawał pytania. W trakcie debaty A. Krzyżanowski opowiedział o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, jak i związkach z gm. Jabłonna. Mówił, że jako przyszły wójt chciałby, aby gmina rozwijała się na miarę XXI wieku. Opowiadał również, że w ostatnich miesiącach przeprowadził tysiące rozmów z mieszkańcami oraz organizował konsultacje społeczne.

Nie zabrakło pytania o program wyborczy. Kandydat wskazał konieczność powstania – w oparciu o konsultacje z mieszkańcami – wieloletniego planu inwestycyjnego, ponieważ w obecnej kadencji nie ma perspektywicznego myślenia pod względem realizacji inwestycji. A. Krzyżanowski zamierza wykonywać inwestycje wodno-kanalizacyjne, budować ścieżki rowerowe oraz realizować inwestycje związane z drogami gminnymi. Odniósł się także do kwestii inwestycji oświatowych, tj. zapowiedział powstania nowego kompleksu oświatowego w Jabłonnie, budowę hali sportowej w Chotomowie, przedszkola w Chotomowie oraz rozpoczęcie dyskusji nad możliwością pozyskania gruntu we wsiach zachodnich pod przedszkole czy żłobek.

Gm. Jabłonna ma nie być sypialnią Warszawy. Przyczyni się do tego przygotowanie oferty kulturalno-sportowej dla wszystkich grup wiekowych. A. Krzyżanowski zamierza również nawiązać współpracę z zagranicznymi gminami, na czym skorzystają dzieci i młodzież. Zostanie powołana Rada Seniorów, która będzie głosem doradczym dla wójta i Rady Gminy. Ponadto A. Krzyżanowski zamierza poprawić relacje na linii wójt – rada. Jak twierdzi, można spierać się na merytoryczne argumenty, ale nie wolno obrażać się na siebie. Zgodnie z deklaracjami, realizowana będzie współpraca z innymi samorządami polegająca na wspólnych inwestycjach oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych. W oparciu o tę współpracę ma również powrócić do Chotomowa Wspólny Bilet ZTM-KM. Będą także prowadzone działania zmierzające do utworzenia połączenia autobusowego do metra. Na pytanie o lokalnych przedsiębiorców, A. Krzyżanowski odpowiedział, że będzie z nimi współpracował.

Jabłonna Dla Mieszkańców