Czy w parku powstanie plac zabaw?

– Szkoda, że w parku przy Pałacu nie ma żadnych atrakcji dla dzieci. Nie ma też zbyt wiele ławeczek, żeby sobie przysiąść i odpocząć – napisała nasza czytelniczka. Postanowiliśmy zapytać dyrekcję Pałacu w Jabłonnie, czy w najbliższej przyszłości planuje tego typu inwestycje.

Pani Ola uważa, że na terenie parku powinien pojawić się plac zabaw dla dzieci. – Nie musi być z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy huśtawka, zjeżdżalnia albo cokolwiek innego. Po parku spaceruje mnóstwo osób z dziećmi, robią kółeczko i zawracają, bo szczerze mówiąc, to nie mają co tam robić. Należałoby zagospodarować park w taki sposób, aby mieszkańcy Jabłonny i okolic chętnie odwiedzali to miejsce, bo rzeczywiście ma potencjał – wskazuje nasza czytelniczka.

Mieszkanka Jabłonny zwróciła również uwagę, że warto pomyśleć nad zamontowaniem ławek wzdłuż alei prowadzającej do Pałacu oraz nad zwiększeniem ich liczby na pozostałym obszarze parku.

– Większa ilość ławek wiąże się z poniesieniem znacznych kosztów, na które nie ma niestety środków finansowych. Nawiasem mówiąc nawet i tak skromna infrastruktura parkowa jest systematycznie dewastowana przez niektórych mieszkańców, co nie zachęca w żaden sposób do jej powiększenia – odpowiada Magdalena Grzelecka, dyrektor Pałacu.

M. Grzelecka informuje, że park nie ma charakteru miejskiego, tylko jest własnością Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat był niedostępny dla mieszkańców, jednak w ramach współpracy z gminą od kilku lat jest udostępniany zwiedzającym. Właśnie z myślą o mieszkańcach stworzono m.in. ścieżkę i wiatę edukacyjną, mapy parku czy ścieżkę rowerową. Nie ma jednak możliwości, by na terenie parku powstał plac zabaw.

– Podobnie jak w parku w Wilanowie i Łazienkach nie ma tu miejsca na place zabaw i boiska, nie są one planowane. Takowe znajdują się w innych miejscach w gminie – mówi dyrektor Pałacu.

Zespół pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków, co oznacza, że jest objęty opieką konserwatorską i podlega szczególnej ochronie.

– Założenie parkowe stanowi przemyślaną całość architektoniczną, a zatem jej zmiany nie są możliwe bez szkody dla zamysłu znakomitych architektów. Uroda XVIII-wiecznego parku stanowi wartość samą w sobie. Jest doceniana przez wielu spacerowiczów, którzy podkreślają w rozmowach szczególny charakter tego miejsca “z dala od zgiełku miasta” – tłumaczy M. Grzelecka.

Jabłonna Dla Mieszkańców