Czas na wiosenne porządki. Wielkie sprzątanie w gm. Jabłonna

Od kilku dni na terenie naszej gminy trwają wielkie porządki. Chodzi o sprzątanie po bałaganiarzach, którzy zaśmiecają m.in. lasy czy place zabaw. W ekologiczną akcję zaangażowali się pracownicy OSiR Jabłonna, Nadleśnictwa Jabłonna oraz 05-110 Stowarzyszenia Młodych Mieszkańców Gminy Jabłonna. Również Urząd Gminy zachęca mieszkańców do posprzątania swojej okolicy.

– Problem zaśmiecenia lasów, terenów rekreacyjnych, przestrzeni wspólnych to plaga naszych czasów. Fenomenem jest to, że w plenerze butelki, puszki i inne opakowania po opróżnieniu stają się cięższe niż gdy są pełne! Wiele osób uważa, że wspólne to znaczy niczyje. Nic bardziej mylnego – las, park, ścieżka czy chodnik należą do każdego z nas i każdy z nas jest za nie odpowiedzialny! – czytamy na profilu OSiR Jabłonna.

Przedstawiciele OSiR dodają, że: „na placach zabaw, którymi zarządza OSiR problem zaśmiecania jest ogromny! Mimo wszechobecnych koszy na śmieci, każdego tygodnia zbieramy z terenu placów pełne worki puszek, butelek, opakowań po przekąskach… Czy kondycja fizyczna mieszkańców jest w aż tak opłakanym stanie, że podejście do kosza sprawia trudność? Przecież o wiele przyjemniej spędzać czas w miejscu, w którym panuje porządek. Dzisiaj dzień Ziemi (komentarz opublikowany w czwartek, 22 kwietnia – red.), ale OSiRowa ekipa dba o otoczenie nie tylko od święta! Zachęcamy do spontanicznych akcji sprzątania – wspólna praca na rzecz ekosystemu ma same plusy!”.

– Zachęcaliśmy Was dziś byście z okazji #DzieńZiemi przyłączyli się do akcji sprzątania lasu – dlatego sami również ruszyliśmy w las. Wspólnymi siłami został posprzątany mazowiecki Rezerwat Bukowiec Jabłonowski leżący na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. W sprzątaniu uczestniczył dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica oraz pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa – Edward Siarka. Choć to rezerwat, to i tak nawet tam zebrano kilka pokaźnych worków odpadów – dodają Lasy Państwowe.

Z kolei 05-110 Stowarzyszenie Młodych Mieszkańców Gminy Jabłonna wspólnie z Urzędem Gminy Jabłonna oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Chotomowie zachęca do wzięcia udziału w akcji „Wielkiego sprzątania Gminy Jabłonna”.

– Wielkie sprzątanie planujemy w nadchodzący weekend: 24-25 kwietnia. Worki i rękawice dla chętnych do udziału w akcji można będzie odebrać u Sołtysów po uprzednim kontakcie telefonicznym – informuje Urząd Gminy.

Punkty, gdzie można zostawić zebrane śmieci:

• skrzyżowanie ulic Milenijnej i Słonecznej Polany w Jabłonnie (naprzeciwko kapliczki),
• przy przystankach autobusowych przy ul. Kordeckiego i ul. Kolejowej w Chotomowie,
• przy bramie placu zabaw w Janówku Drugim i Suchocinie,
• ul. Kolejowa w Dąbrowie Chotomowskiej (domek przy tartaku),
• przy Domu Rolnika w Bożej Woli,
• ul. Skrajna w Skierdach (przy wjeździe na osiedle).

Jeśli zaistnieje konieczność odbioru odpadów, zebranych podczas akcji Wielkie Sprzątanie, z innych miejsc na terenie gminy, urzędnicy proszą o kontakt pod numerem telefonu 695 151 677.

fot. Lasy Państwowe