Chcesz płacić mniej za śmieci? Kompostuj bioodpady i złóż deklarację

Od lipca mieszkańcy gm. Jabłonna płacą po 30 zł za odbiór segregowanych odpadów komunalnych. Osoby, które kompostują bioodpady mogą jednak skorzystać z ulgi w wysokości 2 zł. – My tego nie wymyśliliśmy. To jest możliwość, którą musimy wprowadzić, do tego obliguje nas ustawa – zapewnia Krzysztof Kula, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Gminy. Aby skorzystać z ulgi, należy dostarczyć do gminy ponownie wypełnione deklaracje.

W pierwszej połowie 2020 roku Rada Gminy – na wniosek – wójta zwiększyła odpady za odbiór odpadów komunalnych z terenu gm. Jabłonna. Od 1 lipca mieszkańcy płacą za odbiór odpadów segregowanych 30 zł i niesegregowanych 60 zł. Urząd Gminy, zgodnie z przepisami, musiał wprowadzić także ulgę dla właścicieli nieruchomości, którzy kompostują bioodpady. Na terenie naszej gminy wynosi ona 2 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Nowe deklaracje tylko dla osób z ulgą

– Aby skorzystać ze zwolnienia w opłacie wystarczy wypełnić deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i dostarczyć ją do siedziby Urzędu Gminy Jabłonna poprzez: wrzucenie wypełnionej deklaracji do wrzutni przy głównym wejściu od ulicy Modlińskiej (wrzutnia jest czynna całodobowo), wysłanie deklaracji listem za pośrednictwem operatora pocztowego, wysłanie deklaracji za pośrednictwem ePUAP – informuje Urząd Gminy.

Jak tłumaczy Krzysztof Kula, w przeszłości właściciele nieruchomości już wypełniali deklaracje, ale w przypadku kompostowania służyły one tylko w celu statystycznym. Wójt Jarosław Chodorski dodaje jednak, że osoby, które nie chcą skorzystać z ulgi, nie muszą składać nowych deklaracji. Robią to tylko mieszkańcy zainteresowani niższymi opłatami.

Nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dostępny jest TUTAJ.

„Lepiej zastanowić się”

Gmina ostrzega, że w przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie posiada przydomowego kompostownika, nie kompostuje bioodpadów w kompostowniku lub uniemożliwi wyznaczonemu urzędnikowi dokonania oględzin kompostownika, straci prawo do ulgi na okres przynajmniej 6 miesięcy.

– Jednocześnie informujemy, że od właściciela nieruchomości, który korzysta ze zniżki nie będą odbierane bioodpady (odpady kuchenne oraz odpady z ogrodu jak liście, trawa, drobne gałęzie) wystawiane przed nieruchomością. Odpady te nie będą również przyjmowane w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – dodaje Urząd Gminy.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami jest zdania, że mieszkańcy powinni zastanowić się, czy warto decydować się na ulgę, ponieważ „jak ktoś ma dużo gałęzi, to czasami lepiej z tej ulgi nie skorzystać”.

fot. pixabay