BusEkipa dotarła do Chorwacji. Trwa wyprawa po Bałkanach

Ósmego lipca mieszkaniec gm. Jabłonna razem z grupą znajomych wyruszył na wyprawę życia. BusEkipa zamierza pokonać 10 tysięcy kilometrów  starym, 20-letnim volkswagenem t4. Obecnie studenci są już w Chorwacji.

– Wjechaliśmy właśnie do Chorwacji. Jest upalnie, słońce praży. Zmierzamy w stronę miasta Pula. Jak na razie najpiękniejszy kraj jaki zwiedziliśmy to Słowenia. Moim zdaniem jest kompletnie nieodkryta przez turystów. Ljubljana jest piękna, natomiast Park Narodowy Triglav to po prostu marzenie – napisał do nas wczoraj Jan Korzeniowski z Dąbrowy Chotomowskiej, który jest uczestnikiem wyjazdu.

BusEkipa wyruszyła z Polski 8 lipca ok. godz. 4.00. Studenci przejechali już przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię, byli też we Włoszech. Teraz na 10 dni zatrzymali się w Chorwacji.

– Podróż busem jest momentami uciążliwa. Jest gorąco, a nie mamy klimatyzacji. Ciężkie jest też spanie w namiotach na parkingach stacji benzynowych albo „na dziko” w polu. Miasta zwiedzamy głównie popołudniami, ponieważ z powodu załadunku, musimy jechać powoli. Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem – dodaje Janek.

Nasz mieszkaniec przyznaje, że wszyscy ludzie na trasie są dla BusEkipy bardzo mili i chętnie pomagają w takich sprawach jak użyczenie łazienki do ochłodzenia się czy gniazdka do podładowania laptopa i telefonów.

– Największe zaskoczenie? Chyba Bratysława. Nic tam się nie dzieje, miasto jest opustoszałe i brudne. Z niecierpliwością czekam, kiedy dojedziemy do Albanii i Bośni. Te kraje mogą mieć w sobie coś pięknego – mówi J. Korzeniowski.

Celem wyjazdu jest nakręcenie 30-minutowego filmu dokumentalnego o kulturze tamtejszych krajów oraz poznanie zwyczajów ich mieszkańców. Do tej pory BusEkipie udało się wykonać ponad 4000 zdjęć i nakręcić krótkie filmiki o łącznej długości około godziny.

18 czerwca, kiedy po raz pierwszy pisaliśmy o planowanej wyprawie, poinformowaliśmy, że BusEkipa poszukuje lodówki samochodowej z termostatem, ponieważ ta byłaby ogromnym ułatwieniem i wsparciem w busie bez klimatyzacji. Na apel odpowiedział Jarosław Chodorski, który jest naszym wiernym czytelnikiem.  Wójt ufundował lodówkę samochodową.

Więcej zdjęć i informacji z wyprawy BusEkipy po Bałkanach znajduje się TUTAJ. Jednym z patronów medialnych wyjazdu BusEkipy jest „Jabłonna Dla Mieszkańców”, która na bieżąco będzie informować o dalszych przygodach Janka i jego znajomych.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. BusEkipa