Bukowy Dworek odcięty od świata

Do 18 sierpnia autobusy ZTM będą omijać Osiedle Bukowy Dworek w Jabłonnie. Jest to spowodowane przebudową ul. Przylesie i zmianą trasy linii. Teraz mieszkańcy tego osiedla muszą poświęcać przynajmniej 20 minut na dojście do najbliższego przystanku autobusowego.

Zmiany w kursowania linii 731 i 741 nastąpiły już w piątek, 9 sierpnia. ZTM zawiesił funkcjonowanie przystanków: Buków 04, Dębowa 01 i 02, Os. Bukowy Dworek 01 i 02, Milenijna 52, Słoneczna Polana 52, Leśna 02, Jasna 51 i Politechniczna 51. W zamian uruchomiono przystanki: Os. Przylesie 53, Os. Przylesie 54 i Szarych Szeregów 53, które umiejscowiono przy ul. Akademijnej. Od piątku trasa linii 731 przebiega następująco: Żerań FSO – (…) – Modlińska – Modlińska – A. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (obwodnica Jabłonny) – Akademijna – Zegrzyńska – (…) – Os. Młodych / Starostwo Powiatowe, natomiast linii 741: Nowodwory – (…) – Modlińska – Modlińska – Modlińska – (…) – Chotomów.

Najbardziej niezadowoleni ze zmiany trasy są mieszkańcy Osiedla Bukowy Dworek. Powód? Przez 10 dni autobusy nie będą docierać w okolice ich osiedla. Najbliższe przystanki znajdują się dopiero na Przylesiu albo już na ul. Modlińskiej w Warszawie. Młode, zdrowe osoby potrzebują ok. 20 minut, żeby dojść na przystanek. Na dłuższe spacery narzekają szczególnie starsze i schorowane osoby, jak i matki z małymi dziećmi.

– Bukowy Dworek został odcięty od komunikacji autobusowej. Do najbliższego przystanku jest 20-30 minut pieszo. W cywilizowanych gminach nie robi się takich szopek, że komunikacja jest wyłączona na 10 dni. Rozumiem 1, 2 dni, ale nie 10! Dlaczego firma nie pracuje nocą, tak jak robią to w Warszawie? Dlaczego od razu rozkopano całe skrzyżowanie blokując przejazd w Leśną? Nie można było najpierw zrobić połowy, a później drugiej jak to robią w innych gminach? – pisze p. Mariusz.

– Przecież według naszych władz Bukowy Dworek nie istnieje, przypominają sobie o nim dopiero przed wyborami, wtedy wójt wiedział, gdzie przyjechać jak potrzebne były głosy – dodaje p. Piotr.

– Najgorzej. Lubię chodzić, ale ok. 21 kiedy już jest ciemno współczuję sobie chodzenia z Bukowa na Bukowy Dworek – pisze p. Melania.

Warto dodać, że zmianą trasy autobusów byli zaskoczeni także mieszkańcy z innych rejonów tej części Jabłonny. Niektórzy o zmianie dowiedzieli się dopiero na przystanku, kiedy autobus po prostu nie przyjechał.