Budują plac zabaw. Urząd zwróci część środków zewnętrznych?

Trwa budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Jabłonnie. Maluchy będą mogły z niego korzystać najwcześniej w drugiej połowie listopada. Prawdopodobnie gmina będzie musiała zwrócić część środków zewnętrznych.

Zgodnie z umową plac zabaw ma zostać wykonany przez firmę Mróz Janusz Roboty ziemne-budowlane do połowy listopada. W zamian przedsiębiorstwo otrzyma 157.738,20 zł. W postępowaniu przetargowym wzięło udział dziewięć firm. Pozostali oferenci liczyli na wyższe wynagrodzenie, natomiast czterech zaproponowało wykonanie robót szybciej niż zwycięzca.

Zestawienie_ofert

– Nie podoba mi się, że wprowadzamy kryteria 90% ceny i 10% terminu wykonania. Człowiek, który daje cenę tak zaniżoną względem innych, nie potrzebuje już żadnego terminu. Przy przeliczaniu może dostać zero za termin, ale i tak wygra przetarg. Dziewięć ofert było praktycznie równych pod względem ceny, a wygrał człowiek, który robi chodniki – mówił na wrześniowej sesji radny Arkadiusz Syguła.

Zgodnie z wymogami przetargu wszystkie firmy biorące w nim udział, musiały wykazać, że w ciągu ostatnich pięciu lat, wykonały co najmniej dwa place zabaw z syntetyczną nawierzchnią za kwotę minimum 150.000 zł. Legionowska firma, jak podkreśla urząd, przedstawiła stosowne dokumenty.

Urząd Gminy w ramach programu „W szkole Przedszkole” (finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Program Operacyjnego Kapitał Ludzki Pomoc na lata 2007-2013) otrzymał ok. 210.000 zł na budowę placu zabaw przy jabłonowskiej szkole. W wyniku przetargu do wykorzystania pozostała jeszcze kwota ok. 52.000 zł. Pojawił się pomysł, by zaoszczędzone pieniądze wykorzystać na zakup dodatkowych urządzeń.

– Trwa analiza, czy istnieje taka możliwość i jakie jest zapotrzebowanie szkoły. To nie sztuka kupić, tylko musi to być zasadne i potrzebne szkole, by skorzystać z tej różnicy – powiedział na ostatniej sesji wójt Jarosław Chodorski.

Wójt zapewnił również, że prace nad spożytkowaniem tej kwoty zlecono jednej z urzędniczek.

Jak udało się nam ustalić, gmina do 30 listopada br. musi rozliczyć się z programu. W związku z tym, że gmina dopiero 25 sierpnia ogłosiła przetarg na budowę placu zabaw, istnieje duże ryzyko, że nie wykorzysta 52.000 zł na zakup dodatkowych urządzeń. Prawdopodobnie urząd będzie musiał zwrócić te środki finansowe.

W trakcie wrześniowej sesji radni sugerowali, że tak późne ogłoszenie przetargu, nastąpiło z winy urzędnika. Radni pytali, dlaczego przez dwa miesiące przetrzymywano dokumenty.

Mimo że dzieci wróciły do szkoły na początku września, nadal nie mogą korzystać z placu zabaw. Urząd Gminy zarządzany przez wójta Chodorskiego zdemontował tamtejszy plac zabaw jeszcze w wakacje, jednocześnie wiedząc, że wraz z nadejściem roku szkolnego 2015/2016, nie będzie w stanie przez kilka tygodni wybudować nowego. Ponad 400 maluchów będzie mogło skorzystać z nowego placu zabaw najwcześniej w drugiej połowie listopada, czyli dopiero po zakończeniu jego budowy i odbiorze inwestycji.

Na placu zabaw zostaną zamontowane takiej urządzenia jak: góra wspinaczkowa, zestaw statek z wejściem linowym, rurą strażacką, pomostem tunelowym, zjeżdżalnią, ścianką wspinaczkową oraz zestaw z 2 podestami, pomostem linowym, ścianką wspinaczkowa, zjeżdżalnią, rurą strażacką. Do dyspozycji najmłodszych uczniów zostanie oddana karuzela, huśtawki, zjazd linowy, piaskownica (o wymiarach 3×3 m), sklepik z tablicą oraz trzy sprężynowce (żaba, kaczka i skuter). Projektowany plac zabaw składa się z urządzeń zarówno posadowionych na bezpiecznej nawierzchni syntetycznej, jak i na trawie.

Jabłonna Dla Mieszkańców