Budowa szkoły to perspektywa wielu lat

Pod koniec marca Gmina Jabłonna postanowiła wyłożyć ok. 2,5 mln zł za działkę w Jabłonnie, na której w przyszłości prawdopodobnie powstanie nowa szkoła podstawowa. Wczoraj podpisano akt notarialny dotyczący nabycia prawa użytkowania wieczystego. Inwestycja jednak szybko nie ruszy, ponieważ budowa szkoły to perspektywa wielu lat.

– Ważny dzień dla naszej gminy! Dzisiaj przed południem podpisałem akt notarialny na zakup działki znajdującą się przy obwodnicy Jabłonny. Dzięki temu na ponad hektarowym gruncie specjalnie z myślą o kilkuset dzieciach i młodzieży mieszkających na położonych obok osiedlach powstanie nowa szkoła. Proponowałem również by w tym miejscu powstała świetlica dla najmłodszych mieszkańców z osiedli Przylesie, Bukowy Dworek oraz Leśna Polana. Zakup działki to pierwszy krok do budowy nowej placówki oświatowej w gminie. To inwestycja z której skorzystają Nasze dzieci oraz wnuki – poinformował wczoraj na Facebooku wójt Jarosław Chodorski.

W połowie czerwca nasza redakcja wystosowała do Urzędu Gminy następujące pytania: ile będzie kosztować budowa nowej szkoły? Ilu uczniów pomieści? Kiedy rozpocznie się budowa szkoły? Kiedy zakończy się budowa szkoły? Mimo że mamy już 5 lipca, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu finansowania inwestycji, ani terminu realizacji. Kilka miesięcy temu urzędnicy tłumaczyli jedynie, że wydatki na inwestycje pokrywane są ze środków finansowych znajdujących się w budżecie.

Temat budowy nowej szkoły poruszono podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, które odbyło się w maju.

– Działkę pod szkołę kupowaliśmy w tempie dla mnie zastraszającym, bo można było to zrobić inaczej. Zanim wybudujemy szkołę, miną lata. Wydaliśmy potężne pieniądze i kupiliśmy ją, więc teraz rodzice będą oczekiwali, żeby tę szkołę budować – mówiła radna Dorota Świątko.

– To perspektywa wielu najbliższych lat – odpowiedział wójt Chodorski.

O pomyśle budowy placówki oświatowej na tzw. osiedlach za obwodnicą mówi się już od kilku lat. Często wspominał o tym radny Zenon Chojnacki. Nie spotykało się to jednak z zainteresowaniem ze strony włodarzy gminy. W poprzednim roku doszło nawet do tego, że wójt Chodorski poinformował radnego, aby ten kupił sobie działkę prywatnie. W końcu jednak wójt i jabłonowscy radni zostali przekonani do pomysłu pozyskania działki. Jednak zamiast próbować negocjować bezpłatne pozyskanie terenu użytkowanego przez PAN, postanowili stanąć do przetargu i wydać ok. 2,5 mln zł na nabycie prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości. Jak okazuje się, istniała możliwość bezpłatnego nabycia terenu – kilka lat wcześniej gm. Wieliszew nabyła nieodpłatnie ze Skarbu Państwa prawo własności do terenu o powierzchni 3,4 ha. W przypadku gm. Jabłonna zabrakło dobrze prowadzonych negocjacji i zapewne czasu, ponieważ już jesienią kończy się kadencja obecnego samorządu.

Polska Akademia Nauk podjęła cztery próby sprzedaży tej działki i dopiero za czwartym razem do przetargu stanęła gmina. Z każdym postępowaniem cena wywoławcza była obniżana przez PAN. Biorąc pod uwagę, że szkoła będzie budowana dopiero za kilka lat, dziwi fakt, że wójt nie chciał poczekać do kolejnych przetargów, kiedy cena byłaby zdecydowane niższa niż ok. 2,5 mln zł. Nawet jeśli do przetargu stanąłby inny chętny, to gmina i tak mogłaby skorzystać z prawa pierwokupu. Zaoszczędzone pieniądze urząd mógłby przeznaczyć na zakup lokalu pod świetlicę w budynku przy ul. Akademijnej, o którego realizację nalegają mieszkańcy Przylesia.

Jabłonna Dla Mieszkańców