Awaria oczyszczalni „Czajka”. Ścieki spływają do Wisły

– Obecnie do Wisły dostaje się ok. 3 metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. metrów sześciennych ścieków – informuje Ministerstwo Środowiska odnośnie poważnej awarii kolektorów ściekowych oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Ze względu na zagrożenie zanieczyszczenia wody w Wiśle, nie należy jej pobierać, ani z niej korzystać.

Jak informuje Miasto Stołeczne Warszawa, awaria nastąpiła w układzie przesyłowym, który obsługuje nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy (z siedmiu dzielnic – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włochy, a także części Mokotowa). W tunelu położonym około 11 metrów pod dnem Wisły przebiegają dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,60 m każdy. Pierwszy z nich – podstawowy, kolektor A – uległ awarii we wtorek, 27 sierpnia, o godz. 5.50. Przesył nieczystości natychmiast został przekierowany do rezerwowego kolektora B i nie doszło do wycieku nieczystości do Wisły. W środę rano nastąpiła awaria rezerwowego kolektora B. Z tego powodu około godziny 8.00 w środę, 28 sierpnia, rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki.
Ratusz dodaje, że jakość wody pitnej dla mieszkańców Warszawy jest niezagrożona – ujęcia wody znajdują się powyżej miejsca zrzutu. Czystość wody jest cały czas monitorowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zlecił powiatowym inspektorom sanitarnym (w Powiecie Warszawskim Zachodnim, w Legionowie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Płocku, w Płońsku, w Sochaczewie) podjęcie działań mających na celu monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia, jak również jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

– Apelujemy o niekorzystanie z dzikich kąpielisk. Jednocześnie informujemy, że GIOŚ ostrzega wędkarzy, korzystających z łowisk nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody – czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego.

Przedstawiciele wojewody podkreślają, że awaria pierwszego rurociągu kolektora nastąpiła o godzinie 5 rano 27 sierpnia, natomiast służby wojewody otrzymały informację dopiero o awarii drugiego rurociągu 28 sierpnia w godzinach przedpołudniowych.

Przypominamy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało następujący komunikat: „Główny Inspektorat Sanitarny apeluje: unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki”.

Fot. Miasto Stołeczne Warszawa