Akcja Czysta Wisła. 10 tysięcy wolontariuszy posprząta swój kawałek rzeki

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Akcji Czysta Wisła. To będzie najdłuższa w Polsce akcja edukacji ekologicznej organizowana równolegle na całej Wiśle oraz jej dopływach. Akcja będzie prowadzona minimum przez 10 dni między 25 sierpnia a 3 września. Do akcji zgłosiło się już ponad 10 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, którzy posprzątają swój kawałek rzeki. – Chcemy przywrócić blask Królowej Polskich Rzek i wspólnie zadbać o jej czystość. Przed nami 1000 kilometrowe sprzątanie – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, pomysłodawca akcji.

Problem zaśmiecenia rzek i Bałtyku w Polsce jest ogromy. Każdego roku do środowiska dostaje się 5 mln ton odpadów opakowaniowych. To odpady-opakowania, które przynosimy ze sklepów razem z zakupami. Niestety zaledwie 30 proc. z tej masy jest zagospodarowana, reszta trafia na składowiska, do lasów, rzek i Bałtyku. Każdego roku Lasy Państwowe na usuwanie dzikich wysypisk wydają ponad 20 mln zł, a wydatki samorządów przekraczają nawet 100 mln zł na walkę z zaśmieceniem.  Śmieci pozostawione w środowisku przedostają się do rzek i ostateczne spływają do Bałtyku. Ponad 80 proc. zanieczyszczenia morza to właśnie odpady spływające rzekami z lądu. Odpady w środowisku nie ulegają rozkładowi tylko defragmentacji, tworząc mikro i nano odpady, których już nie można usunąć. Stają się one stałym toksycznym elementem środowiska, rzek, mórz i oceanów.

Na każdych 100 metrach polskiej plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 proc. z nich to tworzywa sztuczne. Te cząstki zachowują się jak małe „magnesy” przyciągając do siebie toksyny, metale ciężkie, antybiotyki, ropopochodne, stając się bombami ekologicznymi. Plastik mylony jest przez zwierzęta morskie z pożywieniem. Zatruwa ich organizm, ale też upośledza odczuwanie głodu, skazując je na śmierć. Zwierzęta nie są w stanie strawić plastiku, więc kiedy go spożyją, ich żołądki są pełne, organizm nie wysyła informacji o głodzie, więc zwierzęta przestają jeść i umierają z głodu z pełnymi (plastiku) żołądkami.

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Akcji Czyta Wisła. Grupy sprzątające mogą otrzymać wsparcie na swoje akcje. Mikrogranty funduje Credit Agricole Bank Polska- współorganizator akcji. Każdy może przyłączyć się do akcji: strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, szkoły, organizacje społeczne, samorządy, mieszkańcy nadwiślańskich miejscowości oraz dopływów Wisły.

Więcej informacji na: www.facebook.com/CleanUpVistula i na stronie www.mniejplastiku.pl

inf. pras.